Kvalitní asijské čaje si lidé vychutnají v sobotu 27. července na Festivalu čajových nadšenců v Kadani. Ti, jimž učarovala správná příprava čaje, se navíc mohou poměřit v amatérské soutěži.

Čajový dýchánek pro stovky lidí se uskuteční na Studentském náměstí. „Najdou tam patnáct míst, kde bude možné dát si na třicet druhů čínského a tchajwanského čaje, který není běžně v obchodech,“ předeslal pořadatel a majitel kadaňské Čajovny Kašmír Karel Glaser. „Čaj je luxusní zboží, které může stát až miliony korun, tady budou čaje v ceně od tří do třiceti tisíc korun za kilogram,“ poznamenal.

Smyslem festivalu je podpořit fenomén čajové kultury. Ne každý ví, že skutečně chutný čaj nelze připravit z pytlíku přelitého vařící vodou. Aby vynikla chuť a blahodárné účinky na zdraví, je třeba mít kvalitní sypaný čaj, dobře ho dávkovat, přelít vodou správné teploty, přiměřeně dlouho ho louhovat a dochutit. Pravidla této malé vědy si na místě vyzkoušejí čajomilci přihlášení do amatérské soutěže.

„Poskytneme jim čaje podle jejich výběru nebo si můžou přivézt svůj. Nejdříve to ale prokonzultujeme,“ upozornil Glaser. „Chceme udržet vysokou úroveň festivalu, takže se nesmí jednat o běžný komerční čaj,“ dodal.

Přihlášeno je už osm soutěžících, další mají příležitost do pátečního poledne, pokud se ohlásí prostřednictvím facebookových stránek či mailu čajovny.

Návštěvníci si na festivalu vyzkoušejí také čínskou tušovou malbu, vyslechnou si hru na strunný nástroj guzheng a uvidí v akci mistryni ladného bojového umění taiji Martinu Slabou. Zájemci si užijí skupinové bubnování a komentovanou výstavu umění a uměleckého řemesla Japonska a Číny, která je zavede do prostor muzea na baště. Výkladu se ujme japanolog Jakub Zeman. Na programu je i tradiční čajový obřad, přednáška o čaji a o chuťové pohárky se postarají mistři asijské a světové kuchyně.

Festival se v Kadani uskuteční už potřetí. Pokaždé ho navštíví stovky až tisíc návštěvníků, přesto mívá mile pokojnou atmosféru. „Loni mě tam pozvala dcera a byl to dotyk jiného světa,“ zmínila Jarmila Kadlecová z Chomutova.

„Už jen pozorovat čajový obřad, který je čistě uměleckou záležitostí, byl zážitek. Myslím, že jsem nikdy v jednom dni neochutnala tolik zvláštních druhů čajů,“ dodala. Festival je přístupný zdarma a potrvá od 10 do 18 hodin. V rámci ČR bývá ročně jen šest podobných akcí.

Program Festivalu čajových nadšenců

10.00 zahájení festivalu a soutěže v přípravě čaje amatéry
10.30 Jan Chmelarčík Guzheng
11.00 Radka Šubrová, čínská tušová malba workshop
11.30 Martina Slabá taiji
12.00 Honza Šesták a kapela, koncert
13.00 Alice Procházková, čínský čajový obřad a přednáška o čaji
15.00 čínská tušová malba, workshop
16.00 Martina Slabá Taiji
16.30 Jakub Zeman, komentovaná výstava v muzeu na Baště, umění a umělecké řemeslo dálného východu z českých sbírek japonského a čínského umění
17.00 Drum circle s Petrem Šušorem skupinové bubnování
Ukončení hlasování
18.00 vyhlášení vítězů