Uklidí po sobě

„Já jsem původně byl proti jakékoli finanční dotaci. Například jídlo pro bezdomovce lze získat zdarma z potravinové banky státu. Nakonec jsem s poníženou částkou souhlasil, ale s podmínkou. Lidé si často stěžují, že bezdomovci přebírají obsah popelnic a odpad vyhazují ven. Zpátky do kontejneru už ale věci, jež je nezaujaly, nevrátí. V přístřešcích je tak po jejich řádění nevídaný nepořádek. Tomu chceme zabránit. Příspěvek spolek Naděje získá jen v případě, že dokáže své klienty k úklidu přimět. Ostatně uklidí jen to, co sami rozkramařili," vysvětlil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Dvanáct splátek

I proto bude podle něj dotace rozdělena na dvanáct splátek. „Po každém úklidu zkontrolujeme, jak to v přístřešcích na popelnice vypadá. Pokud bude vše v pořádku, dostane spolek dvanáctinu požadované částky. Příspěvek tak může čerpat v plné výši, jen jeho část, nebo vůbec nic. Záleží tedy hodně i na přístupu spolku ke svým klientům," doplnil Kulhánek. Připomněl, že k úklidu město před lety vyzvalo i sportovní oddíly, jež také získávají od města dotace na činnost. „Dvakrát ročně sportovci pořádají brigády, kdy do pytlů sesbírají ve vymezených lokalitách odpad a nepořádek. Funguje to už deset let a spokojené jsou obě strany," upřesnil.

Spolek čeká na stanovisko

Spolek Naděje provozuje v Kadani denní centrum pro osoby bez přístřeší třetím rokem. O příspěvek města spolek požádal poprvé. Dříve využíval jiný dotační program, který už ale skončil.

Vedoucí kadaňské pobočky Naděje Miroslava Chrzová zatím nechce postoj vedení města k žádosti komentovat. „Informace je pro nás nová. Zatím nemáme z města oficiální stanovisko. Počkáme proto na něj, poté se vyjádříme," řekla Chomutovskému deníku.

Chráněné bydlení

Od ledna Naděje nabízí v Kadani i pobytovou službu chráněného bydlení. Je zaměřena na osoby starší osmnácti let se sníženou soběstačností z důvodu mentálního nebo kombinovaného postižení. K tomuto účelu město spolku poskytlo dva byty 2+1 v panelovém domě. Za klienty docházejí asistenti, kteří jim pomáhají s každodenními činnostmi, jako je nakupování, vaření, žehlení či uklízení.

46 bezdomovců

Podle spolku žilo začátkem února v Kadani na ulici 46 lidí, pět z nich přebývalo v azylovém domě v Klášterci nad Ohří.

„Sčítání nám ukázalo, jak velkým problémem je v současné době fenomén bezdomovectví. Odborníci na tuto problematiku uvádějí, že chudobou je dotčeno deset procent populace," uvedla Chrzová.

Rozdělí čtyři miliony korun

Radní se dohodli, že pro letošní rok schválí sportovním oddílům, organizacím zajišťujícím volnočasové aktivity a organizacím nabízejícím sociální služby příspěvky v celkové výši necelé čtyři miliony korun. Tradičně nejvíce si rozdělí sportovci, a to 2,8 milionu korun. Město podporuje zejména mládež a děti ve dvanácti vybraných disciplínách, například hokej, fotbal, florbal, rychlostní kanoistiku, pozemní hokej, futsal, judo, tenis, vodní slalom či atletiku. Finanční pomoc oddílům směřuje na provoz a jednotlivé významné akce.

Junák,taneční studia, kynologové, Společnost přátel hudby, střední školy, senioři, mažoretky a další si rozdělí 600 tisíc korun, organizace nabízející sociální služby včetně Naděje potom 548 tisíc korun. Konečné slovo budou mít zastupitelé 19. března.