Policisté z obvodního oddělení v Kadani museli několik dní strpět nepřetržitý dohled kamery. Každý policista v Česku si mohl prostřednictvím vnitřní intranetové sítě poslechnout, o čem se bavili, či si je po libosti přibližovat zoomem. Jako první o tom informovaly Lidové noviny.

Do místnosti dozorčí služby kameru nechal 22. září nainstalovat šéf kadaňských policistů Petr Panuška, který získal posvěcení od svého přímého nadřízeného, ředitele chomutovské policie Jaroslava Pelešky.

„Policisté nevykonávali službu, jak měli, měla proto kontrolovat dodržování pokynů,” vysvětlil Jaroslav Peleška. „V místnosti dozorčí služby je různé zařízení a skříňky se zbraněmi, a tak se tam nesmí zdržovat nikdo jiný, než policisté. Často tomu tak ale nebylo,” odůvodnil ředitel.

Toleruje se šmírování?

Přítomnost kamery se sloužícím policistům nelíbila a proto jeden z nich oslovil odbory s otázkou, jak se může bránit. Místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Alexander Burda kvůli této kauze zmobilizoval policejní ombudsmanku, policejní prezídium i média.

„Pakliže policie toleruje, že se šmírují zaměstnanci - policisté a umožňuje únik dat do intranetové sítě, kde si může každý policista v Česku poslechnout, o čem se v místnosti hovoří, nebo si dotyčné přiblížit zoomem, jedná se o bezprecedentní chování,” vyjádřil se pro Deník Burda.

Porušili předpisy

Kamera už místnost dozorčí služby nesnímá. Odmontovali ji před čtrnácti dny a případu se ujali policejní kontroloři z krajského ředitelství v Ústí nad Labem.

„Kontrolní nález už máme, očividně došlo k porušení předpisů,” informoval včera ředitel Jiří Vorálek. „Osobně ho ale nevnímám jako závažné s tím, že by měl následovat přísný trest,” dodal. Podle jeho slov by písemné napomenutí mělo být odpovídající sankcí. Jestli by se mělo vztahovat jak na kadaňského šéfa policie, tak i na ředitele chomutovské policie, který umístění kamery schválil, neupřesnil. Rozhodnutí prý padne do týdne.

Výsměch právu?

Podle Alexandera Burdy z odborového svazu je takový trest nedostačující. „Pokud by to mělo skončit pouhým písemným napomenutím, byl by to výsměch právu,” vadí mu. Záležitost vnímá jako projev šikany.

Podle zákoníku práce zaměstnavatel nesmí monitorovat své zaměstnance, v případě policistů je ale situace složitější, protože se na něj vztahuje zákon o služebním poměru. Právě na ten se odvolává ředitel chomutovské policie Jaroslav Peleška, který je přesvědčený, že svým rozhodnutím nepochybil on ani jeho podřízený.