Řada měst se touží stát „chytrými“ za použití digitálních, informačních a komunikačních technologií. Mezi nimi i Kadaň. Zavedla chytré lavičky, mobilní rozhlas a chytré hlasování. Do konce roku bude mít i první chytré veřejné osvětlení.

Šetří elektřinu

„Ještě letos osadíme sedmnáct chytrých lamp u cesty mezi sportovišti a Kadaňským potokem v Rooseveltových sadech,“ předeslal místostarosta města Jan Losenický (ODS). „Veřejnost si přála, aby bylo místo osvětlené, na popud juniorské komise tam ale dáme chytré lampy,“ dodal. Inteligentní svítí, jen když je potřeba. Když zaznamenají pohyb, zvyšují svůj jas, takže lidé vidí na cestu.

Tím, že nesvítí permanentně, se nepodílejí na zvyšování světelného smogu a navíc šetří až 40 procent elektřiny, jak říkají analýzy.

První technologickou vychytávkou byly v Kadani chytré lavičky. Pořídilo je loni na jaře. V jejím případě se ale nejednalo o investici za čtvrt milionu korun jako například v Praze. Využila původní čtveřici laviček na Mírovém náměstí, kterou vybavila dobíjením na mobil a zaměřila na ně wi-fi signál. „Využívají je hlavně turisté, místní tolik ne z logických důvodů. I když občas je tu vidět skupinka náctiletých, kdy jeden z nich má mobil v zásuvce,“ přidal postřeh místostarosta. Aby nedošlo ke zneužití veřejně přístupné wi-fi sítě například tím, že by zneužil osobní data, e-mailové adresáře, kontakty, dokumenty nebo celé osobní profily, město ji nechalo lépe zabezpečit.

Ilustrační foto.
Bydlení na dosah. Jirkov prodává pozemky pro rodinné domy

„Přístup je na jméno a mail a má jen omezenou dobu,“ upozornil Losenický.

Další chytrá lavička by podle jeho slov měla přijít na autobusové nádraží.

Hlasovací systém

Zastupitelé města také od března na svých zasedáních využívají nový hlasovací systém. Nejde ale o klasický elektronicky systém za stovky tisíc. Rozhodují za pomoci karet s QR kódem, které načítají za pomoci mobilu se speciální aplikací. „Stojí nás to jen něco přes tisíc korun ročně,“ zdůraznil starosta Jiří Kulhánek (ODS). Aplikace byla původně vyvinutá pro školy v Kanadě.

Nejnověji se Kadaňští připojili k městům, která své obyvatele informují za pomoci mobilního rozhlasu. Místo informačního systému Moderní rozhlas, ale sáhlo po aplikaci Česká Obec. Důvody jsou opět v poměru cena výkon. Místo stovek tisíc vydá ročně jen dvanáct tisíc, přičemž místní lidé dostávají zhruba třikrát týdně do mobilu oznámení o událostech: například kulturních akcích, uzavírkách nebo blokovém čištění. „Přihlášeno máme 1338 domácností. Jejich počet se zvyšuje sice pomalu, ale stabilně,“ je spokojený místostarosta.

Ilustrační foto
U Kadaně došlo k tragické nehodě, zemřel při ní motorkář

Chytré lavičky na Mírovém náměstí v Kadani.Zdroj: FB Jiří Kulhánek

Chytré lavičky na náměstí v Kadani