Duchovní otec

„S nápadem vybudovat chytré hřiště přišel radní města a ředitel místního gymnázia Tomáš Oršulák. Spolupracuje s odborem životního prostředí městského úřadu," uvedl starosta.

Zábava i nauka

Hřiště by podle Oršuláka mělo fungovat na principu propojení zábavy a her s naukovými programy. „Na hřišti sice nebudou chybět klasické herní prvky, jako jsou skluzavky, prolézačky, houpačky, trampolíny. Hlavními stanovišti budou prvky zaměřené na základní vědní obory, kde si děti s učiteli nebo svými rodiči budou moci vyzkoušet, na jakém principu funguje například akustika nebo globální oteplování. Bývalé fotbalové hřiště zůstane po revitalizaci zachováno ke svému účelu, jeho plocha bude ale představovat mapu světa, takže bude zároveň sloužit jako geografická pomůcka," vysvětlil Oršulák.

Motivace

Hlavní motivací záměru vybudování chytrého hřiště je ale podle něj oslabit vliv IT technologií, jež v poslední době stále intenzivněji ovlivňují každodenní život zejména dětí a mladých lidí. „Nejen, že děti a mládež tráví s počítači, tablety a iPhony téměř veškerý volný čas, IT technologie stále výrazněji zasahují do výukových programů škol, a to už i mateřských. Interaktivní tabule slouží při výuce už snad všech předmětů s výjimkou tělocviku. Ztrácejí tak kontakt s reálným světem. A právě to bychom projektem chytrého hřiště chtěli alespoň částečně napravit. Vždyť které z dětí se setkalo například s obyčejným kolečkem a dalšími běžně používanými předměty a nářadím? Další snahou je zapojit do hry rodiče. Ne aby pasivně seděli na lavičce, zatímco si jejich ratolesti hrají. Právě naučné prvky budou vyžadovat účast dvou a více partnerů," doplnil Oršulák.

U výjezdu na Tušimice

Hřiště vznikne u výjezdu z města směrem na Tušimice pod bývalými kasárna. Jeho součástí bude bývalé fotbalové hřiště. V současné době je zanedbané, přesto jej stále využívají děti z přilehlých panelových i rodinných domů. „Lidé proto volají po jeho opravě, s čímž záměr počítá. Celková plocha chytrého hřiště pak bude mít rozměry zhruba jako nedávno opravené dopravní hřiště," dodal Oršulák.

Do deseti milionů korun

Náklady na vybudování hřiště vyčíslí až autorský projekt, který město zadá podle starosty ještě v letošním roce. „Levné to nebude, odhaduji tak do deseti milionů korun. V radě se však myšlenka setkala s kladným ohlasem, kolegové záměr ocenili, jeho idea je zaujala," uzavřel Oršulák.

Mirakulum

Podobných hřišť zatím v tuzemsku příliš není. Mezi nejznámější patří zábavně naučný park Mirakulum, který vznikl revitalizací bývalého vojenského území ve středočeských Milovicích na Nymbursku, Sloužilo až do roku 1990 jako cvičiště tankové posádky sovětských okupačních vojsk.