Každý den se pod ním srocují davy turistů. Staroměstský orloj letos slaví 600 let od svého vzniku.

Pražskou chloubu sestrojil Mikuláš z Kadaně. Město na svého rodáka nezapomnělo a při kulatém výročí mu vzdá poctu. Na městskou věž pověsí bronzovou plaketu, která jméno i dílo slavného hodináře připomene. „Taková významná událost si to zaslouží,“ říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Dodal, že o životě Mikuláše v Kadani se toho moc neví. Není jasné, ve kterém domě žil, proto se bude deska s motivem orloje viset na městské věži. „Uvedl bych to takovým vtipem: Bezdomovci mají také bydliště na kadaňské radnici,“ podotýká historik Petr Hlaváček. Ten se kromě jiného věnuje kadaňským dějinám, vydal i několik knih a hledal i stopy po Mikuláši z Kadaně.

Ve městě jich mnoho nezanechal. „Asi kolem roku 1381 se odstěhoval do Prahy, možná se tam přiženil. Kadaňští měšťané měli s těmi pražskými úzké styky,“ vysvětluje Hlaváček. V Kadani se orlojář pravděpodobně naučil hodinářskému řemeslu, znalosti a um možná podědil po otci.


Mikuláš, aby se odlišil od jmenovců, začal používat přízvisko z Kadaně. Pracoval jako hodinář pro Staré město i českého a římského krále Václava IV. Na začátku 15. století dostal zakázku, měl opravit věžní hodiny, pořídit astrolábium, které bude ukazovat pohyb planet a další astronomické údaje, doplňuje Hlaváček.

Protože byl Mikuláš „pouze“ hodinářem, na pomoc si přizval profesora pražské univerzity. Jan Ondřejův Šindel vypočítal a sestrojil vědecký projekt. Kadaňákovi se ke spokojenosti měšťanů podařilo orloj postavit a zprovoznit. Funguje dodnes, velká část součástí hodinového stroje je navíc původních, tedy šest set let starých.

Za práci dostal velmi dobře zaplaceno. „Kromě peněz dostal také dům v Praze,“ popisuje historik Hlaváček.

Bronzovou desku odhalí v Kadani 15. září. Ve své dílně ji právě teď vyrábí klášterecký umělecký kovář Karel Meloun.

Ne mistr Hanuš, ale Mikuláš z Kadaně
Dlouho se mělo za to, že orloj sestavil hodinář Jan Růže alias mistr Hanuš (1490), který byl podle pověsti po dokončení práce oslepen. Po objevení opisů listin v 60. letech 20. století se ukázalo, že jeho autorem je Mikuláš z Kadaně v roce 1410, mistr Hanuš orloj spravoval a možná rozšířil.