Před měsícem vedení města slavnostně otevřelo nové nábřeží Maxipsa Fíka. Dnes však stále není zavedená voda do atrakcí a nábřeží pouze rezne. Byť ušlechtile.
Atrakce nefungují, pověřený nic neví
Návštěvníci se diví a z návštěvy nábřeží odcházejí zklamaní. „O víkendu jsme s dětmi vyrazili do Kadaně, abychom si nábřeží prohlédli a byli jsme nemile překvapeni,“ říká Hana Nigrin z Chomutova. „Atrakce byly nefunkční, nikde ani zmínka o důvodu. A člověk, na kterého je uveden kontakt, se sám divil, proč tomu tak je.“
Na ceduli je jako pověřená osoba za správce napsaný Jiří Holec z Technických služeb města Kadaně. Je připsán i kontakt, na který jsme se dovolali i my, ale podle svých slov o projektu vůbec nic neví.
Vodní hračky jsou na suchu
Nábřeží se otevíralo s velkou slávou během narozeninových oslav Maxipsa Fíka. Je doplněno o skupinu herních prvků. Patří mezi ně houpačka, na jejímž konci jsou dvě cyklistická kola, dále pak dvojice kol hned u řeky, malý kanál na pouštění loděk a v neposlední řadě také přívoz ve tvaru hlavy vorvaně. Většina těchto atrakcí má zabudované vodní trysky, problém je, že jsou suché.
„Chtěli jsme se alespoň svézt přívozem, ale ten byl plný vody, skoro potopený,“ doplňuje další z návštěvnic nábřeží Lucie Slabyhoudová. Z nábřeží tak odcházely rodiny s dětmi nespokojené – jen pár atrakcí měsíc po otevření doopravdy funguje, například gong, na nějž hází děti kamínky.
„Původní plány počítaly s vodním zásobníkem, který se ale ukázal jako nedostačující, když ho děti velmi rychle vyprázdnily,“ vysvětluje vedoucí stavebního odboru kadaňské radnice Libuše Vydrová. Zásobník tak bude doplňován z náhradního zdroje – u atrakcí již probíhají výkopové práce. Kdy však budou vodní atrakce opět v provozu, nedokáže Vydrová v tuto chvíli říct. „Vše závisí na dodavateli,“ říká.
Ušlechtilá rez
Při příchodu na nábřeží člověka také zarazí zjevná koroze všech částí zrekonstruovaného nábřeží. Pod vrstvou rzi jsou lavičky, zpevnění svahu, směrovníky, dokonce i jedna z atrakcí – šlapací kolo á la křeček.
Nejde však o obyčejnou rez, jak vysvětluje Vydrová. „Jsou to speciální cortenové plechy, které jsou charakteristické tím, že z původní černé okamžitě zreznou. Je to proces ušlechtilé koroze, který potrvá zhruba rok a půl.“ Nábřeží tak nyní vypadá poměrně nevzhledně, ale později bude téměř bezúdržbové. Cortenové plechy totiž mají vysokou životnost a právě proces koroze, který se v určitém bodě zastaví, je bude chránit před vnějšími vlivy.
Autor: Ondřej Topinka