Práce v srdci městské památkové rezervace v Kadani nadále pokračují. Město nechává opravit morový sloup, který dominuje středu Mírového náměstí, plánuje přeskládat další díl dlažby tvořené obtížně schůdnými valouny a jedná s architektem o návrhu nového vodního prvku. 

Barokní sloup Nejsvětější Trojice už obnovou prochází, jak nasvědčuje vysoké lešení. Náklady přesáhnou milion korun, přičemž město získalo dotaci 700 tisíc korun od ministerstva kultury. 

Přeskládání valounů v ploše náměstí probíhá po částech po jednotlivých trojúhelníkovitých polích od loňského jara. Jedná se o kameny, které tam byly pravděpodobně zasazené na přelomu 19. a 20. století. Doplňované jsou oblými říčními kameny. 

Rozsvícení vánočního stromu v Chomutově. Ilustrační foto.
Rozsvícení vánočního stromu? Kadaň od něj upustila, Chomutov nechává hlasovat

Práce na dalším úseku začnou na jaře před kostelem Povýšení sv. Kříže. Náklady jsou odhadované na 1,6 milionu korun. S velkou pravděpodobností bude tato část rozkopaná delší dobu, archeologové předpokládají, že tam narazí na další důležité objevy. 

„Očekáváme, že v této části bude pokračovat nejsouvislejší archeologická situace, na kterou jsme zatím na náměstí narazili, a sice základy měšťanských dřevo-hlinitých domů,“ nastínil archeolog Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech Kryštof Derner. „Tyto domy shořely v polovině 14. století, takže tam stály od počátku Kadaně a my teď odhalujeme tvář města, která nám dosud byla neznámá,“ doplnil. Právě objev pravidelné zástavby v takto hluboké historii považuje archeolog v rámci výzkumu za vůbec nejdůležitější. 

Nejvíc ovšem odborníky překvapil nález zlomku bronzového zámku z doby římské. „Našli jsme ho při detektorovém průzkumu a bylo to překvapení s velkým P, protože takový nález je vzácný i v evropském měřítku,“ upozornil Derner. 

Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří.
Klášterec a Priessnitzovy lázně spojil společný podnik. Pomůže Evžence k růstu

Náklady na přerovnání dlažby na Mírovém náměstí se v souhrnu odhadují na 12 milionů korun. Další prostředky chce město uvolnit pro nový vodní prvek. 

„Původně stály na náměstí tři kašny, jak dokazují historické pohlednice, dnes je tam ale jedna, a tak bychom tam chtěli ještě alespoň jeden vodní prvek vrátit,“ zmínil starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Jednáme s architektem, který navrhne kde a jakým způsobem ho udělat. Měl by být modernější. Účelem je, aby v parnech osvěžil vzduch. Letitý příběh o tom, jak by se mělo stát náměstí příjemnější, se tak snad blíží ke zdárnému konci,“ dodal.