Čerstvá rajčata a papriky do salátu, bylinky do hrnce i do polštáře nebo dýně, o které se poperou kuchaři z celého okresu. V Kadani vzniká komunitní zahrádka, na níž bude moci hospodařit úplně kdokoli už toto jaro. Jak uvést projekt do chodu a zároveň získat záhonek, se dozví zájemci na čtvrtečním semináři s názvem Kozel zahradníkem.

Záměr vytvořit v Kadani komunitní zahradu představila v létě radnice, která pro ni i vybrala místo. Vzniká u skateboardového hřiště u autobusového nádraží. Pozemky původně patřily kraji, v prosinci ale došlo mezi městem a hejtmanstvím k výměně. „Vyměnili jsme je za jiné, které leží u školního statku Jezerka,“ vysvětluje starosta města Jiří Kulhánek.

Komunitní zahrada v pražských Holešovicích. Ilustrační foto
Není kde pěstovat zeleninu? V Kadani pomýšlejí na komunitní zahradu

Kromě zajištění samotného pozemku už město začalo pracovat na prvních úpravách, třeba na opravě plotů. Na pozemku navíc město na své náklady vybuduje studnu, která zajistí zahrádkářům přívod vody. Nechybí ani bouda na zemědělské náčiní. „Vstupní investice pro budoucí zahrádkáře tak nebudou velké,“ myslí si kadaňský starosta. „Pak už to bude jen na nich, aby si založili spolek a na jaře se pustili do rytí, kompostování a sázení prvních ředkviček,“ usmívá se Kulhánek.

Kozel zahradníkem

Zájemci, kteří mají o komunitní zahradničení zájem, by měli ve čtvrtek zamířit na seminář s názvem Kozel zahradníkem. Pořadatelé si od něj slibují, že by mohl iniciovat právě vznik spolku, který je podmínkou pro užívání zahrady. „Rádi přivítáme všechny, kteří chtějí aktivně pomoci při jeho vytvoření a pomoci s papírováním a jeho registrací,“ říká pořadatelka semináře Lea Jozífková. 

„Samozřejmě je ale večer i pro všechny, kteří se chtějí obecně něco dozvědět o komunitním zahrádkaření. Máme videa, filmy, fotografie a budeme diskutovat,“ dodává Jozífková. Akce je zdarma a koná se od 17 hodin v Pivní restauraci Kadaň.

Iniciátorka komunitní zahrady Jana Benešová mezi prvními výpěstky v zadním traktu Základní umělecké školy v Chomutově. Tady spolek Zelená komunitní zahrada buduje svou zahradu, kterou nabízí k využití i dalším obyvatelům města.
Nová komunitní zahrada v centru Chomutova je pro každého

Zatímco v Kadani je všechno na nejlepší cestě k vytvoření zelené oázy uprostřed města, v Chomutově je situace opačná. Komunitní zahrádka, která našla zázemí u základní umělecké školy T. G. Masaryka, má za sebou druhou sezonu, nad tou další ale visí otazník. „Bohužel to nevypadá dobře, lidé zájem příliš nemají a nevím, jestli na jaře znovu otevřeme,“ přiznává zakladatelka zahrady Jana Benešová.

„Nepovedlo se je přesvědčit, že je to místo v první řadě pro ně,“ je zklamaná zahrádkářka. Loni zahradničilo na pozemku dvanáct lidí a podařilo se sklidit několik kilo zeleniny, Benešová ale motivaci ztratila. Zahradu by chtěla předat dál.