Žádné hlavy státu, umělecké motivy, ani nežijící významné osobnosti. Kadaň vydala vlastní známky, na kterých jsou snímky jejích nejkrásnějších míst. Najde se tam ale i chlupatý maskot města Maxipes Fík a Karel IV. - tedy herec, který  tuto slavnou historickou postavu hraje o Císařském dni. Nové poštovní známky Kadaně už jsou v prodeji v informačním centru.

Nápad vytisknout vlastní poštovní známky uzrál v hlavě starosty, který je sám vášnivým filatelistou. „V časopise Filatelie jsem viděl známky Svitav a Říčan a řekl jsem si, proč bychom nevydali vlastní známky také,“ uvedl Jiří Kulhánek.

Jako základ posloužily kvalitní fotografie, které mělo město k dispozici už dříve, stačilo jen vytřídit ty nejvhodnější. Nafotili je místní fotografové Tomáš Krutský a Václav Vlasák.

Na tiskových listech je celkem 25 známek. Jsou na nich nejpohlednější a nejznámější místa Kadaně jako je hrad, bílá radniční věž na náměstí, Katova ulička, Žatecká brána, orloj a františkánský klášter. Z postav se tam najde také chlupatý Maxipes Fík, spjatý s Kadaní díky spisovateli Rudolfu Čechurovi, který měl k městu blízko. Zobrazují i císaře Karla IV., jeho paní a arcibiskupa. Na Císařských slavnostech je hrají herci Miroslav Nyklíček z Klášterce nad Ohří, Majda Nucová a Jan Valta z Chomutova. Ještě před několika lety, než Česká pošta vlastní známky zavedla, se přitom na ceninách směli z žijících osobností vyskytovat pouze prezidenti a papež.

„Kvůli GDPR jsme je museli žádat o svolení, ale dali nám ho,“ poznamenal s úsměvem starosta.

Prodej známek spustili v kadaňském infocentru ve středu odpoledne. „Lidé si mohou koupit arch s 25 známkami za 500 korun, nebo si z něj vybrat známku za 20 korun,“ uvedla pracovnice infocentra Štěpánka Petrášová. Známky se dají využít na pohlednice i dopisy, pokud se posílají v rámci České republiky a jsou samolepicí, tudíž se neolizují. „Vedle toho máme také pohlednice s podobnými motivy, takže je lidé mohou doplnit o známku, která se k nim hodí,“ dodala.

Kadaňští například počítají, že budou u příležitosti Císařského dne 25. srpna nabízet pohlednice se známkami jako originální suvenýr. O vlastní poštovní známky Kadaně byl zájem ještě před jejich vydáním na konci července. „Psali nám filatelisté, kteří se o nových známkách dozvěděli na stránkách České pošty,“ potvrdil starosta Kulhánek. Díky zájmu lidí, pro které je sbírání známek sportem, ale také turistům a místním patriotům tak nemá obavy, že by se známky neprodaly. „Myslím, že to půjde rychle. Můžeme pak udělat dotisk,“ dodal starosta.

Šest set archů se známkami město nechalo vytisknout za 400 tisíc korun, prodejem by se mu mělo vrátit 300 tisíc. Rozdíl tak zůstává cenou za šíření dobrého jména města.