Kadaň/ Fasády postříkané sprejem, poničené značky, škody za stovky tisíc korun. Takový účet vystavili Kadani vandalové během letních měsíců.

„Přes prázdniny se asi děti nudí,“ komentuje to zřetelně rozladěný starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Ve městě to odnesla třeba velká barevná cedule u nově budované sportovní haly, která byla kompletně zničena. Radnice ji ale musí pořídit znovu, protože je to podmínka pro dotace, které město na stavbu čerpá. Nikde není psáno, jak dlouho nová cedule vydrží.

Mnohem větší škodu nadělal ten, kdo počmáral fasádu pravoslavného kostela sv. Anny na Rafandě. „To je asi největší škoda. Kostel je sice majetek pravoslavné církve, ale my jsme do oprav dávali peníze, šly tam také dotace,“ říká starosta. Barevný nápis „Hooligans 21. srpen“, který hyzdí třetinu fasády, budou muset nákladně odstranit odborníci, protože kostel se řadí mezi památky.

Bez úhony také nezůstaly lavičky, koše a ukazatele na naučné stezce na Svatý vrch. „To už vás nebaví ani něco stavět, když se to hned zničí. Kamery a policii nemůžete mít všude,“ posteskl si starosta.

Na základě letošních zkušeností upřednostní tvrdý postup. „Dali jsme trestní oznámení ve všech případech, to je jasné. Ale nebudou už žádné dohody, všichni půjdou natvrdo k soudu,“ varuje další případné vandaly starosta.

Dřív město třeba přistoupilo na mimosoudní dohodu, dotyční potom odpracovali sto hodin v prospěšných pracích, nebo museli napravit způsobenou škodu. „Už žádné dohody, je to trestný čin, tak soud a hotovo,“ říká Kulhánek. Tento tvrdší metr si na vlastní kůži vyzkouší šestnáctiletý mladík, který poškodil značky a podařilo se ho chytit.

Radnice nadále slibuje za svědectví o vandalství odměnu třicet tisíc korun. Odměnu vypsala také firma, které sprejer poškodil novou fasádu na 5. Základní škole.