„Inspiroval jsem se ve Svitavách, kde budku s lavičkou zprovoznili v červenci. Nápad se mi moc líbí, navíc i samotné provedení budky a laviček. S dovolením místního starosty, s nímž se přátelím, proto nainstalujeme stejný typ zařízení. V místě je i dostatečné osvětlení. Kromě možnosti číst i po setmění je to důležité i z bezpečnostního hlediska," uvedl Kulhánek.

Říjnový termín zprovoznění knihobudky vyplývá z revitalizace cest a mobiliáře ve Smetanových sadech, na nichž dělníci v současné době pracují. „Práce skončí právě na konci října, poté nainstalujeme knihobudku a lavičky. Budou v blízkosti mateřské a základní školy, takže zákoutí umožňující číst či prohlížet si knížky v přírodě mohou využívat i učitelky se svými svěřenci," doplnil starosta.

Obavu, aby nové lavičky určené čtenářům neobsadili místní bezdomovci, Kulhánek nemá. „Vyhláška zakazuje požívat v parku alkoholické nápoje, na což dohlížejí strážníci. Nemyslím, že by lidi bez přístřeší přilákala jen četba," dodal.

Možnost vypůjčit si a přečíst knihu bude bezplatná. O výběr titulů do knihobudky se postarají pracovnice místní knihovny. Posléze by knihobudka měla fungovat na principu výměny knih mezi čtenáři. „Knihy mohu donést i já, máme jich doma nepřeberně. Čtenář si knihu buď přečte a vrátí, nebo si ji vezme. V tom případě ji však musí nahradit jiným titulem. Uvidíme, jak to bude fungovat. Je to takový test o morálních vlastnostech našich obyvatel. Myslím si, že 99 procent z nich službu přivítá a bude dodržovat pravidla. Že se ale najde vandal či zloděj, tomu nezabráníme," vysvětlil starosta.

Smetanovy sady s nově upravenými cestami se veřejnosti otevřou už při Císařském dni v sobotu 29. srpna. „Zatím ale v omezeném provozu a bez mobiliáře. Neupravena zůstane také jedna z cest, která bude mít funkci obslužné komunikace například pro umístění mobilních toalet či průjezd koní.

Revitalizace více než 100 let starých Smetanových sadů zahrnuje obnovu zeleně, rekonstrukci parkových cest a výměnu mobiliáře, tedy laviček a odpadkových košů za nové. Odhadovaná cena kolem devíti milionů korun klesla po výběrovém řízení na zhotovitele zakázky na 6,2 milionu. Město může ale ušetřit mnohem výraznější částku. Má přislíbenu dotaci z ROP Severozápad až do výše 85 procent nákladů.