„Jsme nadšeni, protože tímto má naše město už druhou národní kulturní památku (vedle františkánského kláštera), což nás řadí do skutečně elitní skupiny českých památkových rezervací,“ vyzdvihl starosta Kadaně Jan Losenický. „Vážíme si toho. Myslím si, že je to pěkný doplněk k tomu, že se nedaleký Žatec s jeho okolím dostal na seznam UNESCO,“ doplnil.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější a nejautentičtěji dochovanou část kulturního bohatství České republiky. Návrh na vyhlášení připravuje Ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Návrhy na národní kulturní památky musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo Ministerstvo kultury, projednat vláda.

Na návrh Ministerstva kultury vláda začátkem prosince vyhlásila celkem osmnáct nových národních kulturních památek. V Ústeckém kraji jsou dvě: radnice v Kadani a Litoměřicích.

„Každá z nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou,“ okomentoval výběr ministr kultury Martin Baxa. „Historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí kulturního dědictví České republiky. Tyto významné městské stavby představují mimořádně cennou pokladnici historických architektonických stylů a přehlídku kvalitních tradičních uměleckých řemesel,“ dodal.

Živý betlém je v Kadani před Vánoci pravidelně k vidění díky Jaroslavovi a Věře Stejných.
Ježíšek, pastýři i králové: V Kadani se ponořili do prastarého biblického příběh

Pro kadaňskou radnici to znamená, že bude její ochrana ještě vyšší než dosud. „Tím se ale pro nás nic nemění, protože jsme k ní vždy přistupovali s řádnou památkovou péčí,“ připomněl starosta Losenický. Před devíti lety město nechalo opravit ochoz a helmici věže, protože tam napáchala škodu zatékající voda. Další opravy plánuje na příští rok. Týkat se budou střechy nad některými částmi radnice.

Ze zařazení radnice mezi národní kulturní památky mají radost také místní lidé, kteří událost komentují na sociálních sítích. „Kadaň je krásná a radnice je jedinečná,“ vzkázala například Jiřina Jupová.

„Konečně se jí dostalo uznání, radnice je fakt nádherná. Ráda na město Kadaň vzpomínám. Je to město mého dětství a částečně mládí,“ připsala Eva Kopřivová. Připojili se také další komentující.

Bývalý hotel Svoboda na Mírovém náměstí v Kadani.
Rozhodnuto, Kadaň Svobodu koupí. Než tam ale postaví byty, můžou utéct roky

První písemná zmínka o radnici pochází ze 14. století, ikonická bílá věž při ní ale byla vystavěná až začátkem století 16. Měří 53,75 metrů. Její součástí je socha psa, která je jakýmsi originálním podpisem stavitele Petra Hündta. Budova radnice je rozdělená do tří lodí, které nesou stopy stavebních slohů od gotického přes renesanční a barokní až po klasicistní.

Mohlo by vás zajímat: Královský pár, stromky, kapři: Takto vypadají Vánoce na statku v Březně

Zdroj: Chomutovský deník/ Miroslav Rada