Organizátoři se pro ocenění rozhodli na základě velkého počtu cílených a kvalitně zpracovaných projektů. „Kadaň zavedla během krátké doby řadu podpůrných programů pro zlepšení situace sociálně slabých, především z vyloučené lokality v Prunéřově," zdůvodnili ocenění města pořadatelé akce. V rámci tříleté spolupráce, o kterou město Agenturu zažádalo, zde právě ona založila skupinu Lokální partnerství Kadaň, která stojí za většinou uvedených programů.

Kadaň se do výběrového řízení na spolupráci s Agenturou přihlásila před dvěma lety s tím, že má dlouhodobě problém s lokalitou Prunéřov, kde v bývalých nádražních budovách žije skoro tři sta chudých lidí, převážně Romů, (z toho více než 40 procent dětí).

Dnes po dvou letech se v Prunéřově i ve městě podařilo pohnout řadou věcí kupředu. Město tak například rekonstruovalo a v říjnu otevřelo Centrum sociálních služeb Prunéřov, které nabízí služby pro rodiny s dětmi, klub pro mládež, hřiště, dluhové poradenství a terénní sociální pracovníky, kteří mají individuálně pomáhat zadluženým, chudým a nezaměstnaným lidem. Zároveň ve městě začala působit sociální firma zaměřená na praní a žehlení prádla, která nabízí práci těm, kteří ji jinak jen velmi těžko shánějí. Připočteme-li k tomu navíc ještě 3 nové asistenty prevence kriminality, kteří vedeni Městskou policií pokrývají Prunéřov odpoledními a nočními službami včetně víkendů, tak se lze pořadatelům s výběrem Kadaně jen těžko divit. „Děláme to pro nás všechny," uvedl starosta. „Jde nám hlavně o to, abychom tu všichni dohromady mohli rozumným způsobem žít a nevznikaly zde zbytečné problémy."

Cena Gypsy Spirit se uděluje za přínos v integraci Romů. Ocenění přenesl do ČR ze Slovenska někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb.