Jedna pohádka za druhou, výuka žonglování na jednokolce po vzoru pohádkového Večerníčku a řada soutěží. Blíží se první ročník Kadaňského pohádkového festivalu, který nabídne pestrý celodenní program pro nejmenší diváky i širokou veřejnost včetně soutěžní přehlídky nejlepší pohádkové tvorby z dílny studentů FAMU. Pořadatel tak prozrazuje více z připravovaného programu i jaký bude další vzácný host.

„O festival projevil vřelý zájem herec Josef Dvořák, když jsme mu přáli k osmdesátinám,“ prozradil ředitel pořádající Kabelové televize Kadaň Michal Voltr. „Už nám také potvrdil svou účast,“ doplnil. Známý hlas, který zaznívá v Příhodách maxipsa Fíka, tak uslyší malí diváci i naživo. Další osobností, která se na festivalu objeví, je režisér pohádek Zdeněk Troška.

Festival město ovládne už v příštím týdnu. V pondělí jeho příchod ohlásí celodenní malování s Fíkem před kinem a vernisáž výstavy dětských kreseb v předsálí Kina Hvězda. Hlavním dějišti festivalu. To nejdůležitější se však bude odehrávat od úterý 24. května do pátku 27. května. Každý den začne dopoledním promítáním soutěžních pohádek. Půjde vždy o čtyři představení vybraných večerníčků pro děti z mateřinek a prvních tříd. Po každém promítání dostanou možnost hlasovat pro nejoblíbenějšího hrdinu a „nej“ pohádku. Odpoledne naváže projekce současných pohádek mladých tvůrců FAMU pro veřejnost a večer promítání velkých pohádek.

Hostem festivalu bude režisér Zdeněk Troška.
V Kadani se rodí filmový festival pohádek. Hvězdou na něm bude Fík

Součástí bude doprovodný program před kinem, hrátky s chlupatým maskotem Kadaně Fíkem v areálu 1. Základní školy, kde si děti užijí soutěže, workshopy včetně večerníčkového žonglování, řádění ve skákacím hradu a řady dětských vystoupení. Právě děti se na doprovodných akcích velkou měrou podílejí - starší školáci ze všech kadaňských škol vytvářejí speciální program pro mladší „kolegy“.

„Školy si rozebraly různá stanoviště s pohádkovými hrdiny z večerníčkových pohádek a na zahradě naší školky, která je spojená s hřištěm první základní školy, připraví další program,“ nastínila ředitelka mateřinky Písnička Olga Sladkovská. „Děti, které budou mít po promítání, přijdou druhý den na stanoviště,“ doplnila.

Velké festivalové finále přijde v pátek, kdy budou vyhlášeni vítězové soutěžních kategorií nejoblíbenější současná pohádka, nejoblíbenější večerníčkový hrdina a divák roku, který navštívil co nejvíce představení. Udělena bude také zvláštní cena starosty města Kadaně pro osobnost dětského filmu. Závěrečného vyvrcholení se zúčastní režisér Zdeněk Troška a herec Josef Dvořák.

Film Kam motýli nelétají scenáristy a režiséra Romana Němce bude mít v květnu premiéru. Natáčel se v krasových jeskyních v Javoříčku a Mladči.
Dušek a Krejčík: V Kadani promítnou film, který se natáčel ve městě a okolí

Vedení Kadaně by rádo vypěstovalo novou festivalovou tradici, díky níž by se město stalo „Karlovými Vary dětského filmu“. Na tomto poli je zatím nejznámější tradiční Zlín Film Festival určený pro děti a mládež či Letní filmová škola v Uherském Hradišti.

Kadaňský pohádkový festival pořádá Kabelová televize Kadaň a Kino Hvězda ve spolupráci s městem. Odehraje se za přispění Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze a pod záštitou Ministerstva kultury České republiky.

Kadaňský pohádkový festival: 24. - 27. května (program je každodenní)
8.15, 9.15 a 10.15 hod. projekce pro školky a školy
13.30 projekce pro družiny
15.30 hod. projekce pro veřejnost (FAMU dětem)
18.00 hod. Večerní promítání pohádky
23. 5. v 17 hodin zahájení výstavy dětských výtvarných prací v předsálí Kina Hvězda