Kadaň by ráda vyzkoušela nový recept v boji proti gamblingu. Radní navrhují zastupitelům ke schválení vyhlášku, která má omezit provoz všech heren. Využije tak nové možnosti dané Ústavním soudem, který v létě rozhodl, že města mohou vyhláškami regulovat videoloterijní terminály. Do té doby bylo možné usměrňovat jen herny s klasickými výherními automaty.

„Lounský model”

„Myslíme si, že nemá význam dávat do vyhlášky, že musí být herna vzdálená nejméně sto metrů od školy. Dost možná by vznikla stejně za rohem. Rádi bychom proto vyzkoušeli ´lounský model,” prohlásil na tiskové konferenci starosta Jiří Kulhánek. "Rada navrhuje do zastupitelstva časové omezení heren tak, aby měly po většinu dne zavřeno. Otevřeny by měly být až od večerních 19 hodin do 6 hodin do rána,” doplnil.

Opatření má v první řadě zabránit tomu, aby automaty hráli mladiství. Město ale také počítá s tím, že některá z přibližně sta heren s non-stop provozem omezení neustojí. „Co to udělá, zatím nevíme. Někdo se zřejmě neudrží,” krčí rameny starosta.

Konečně plošné omezení

Kadaň dosud neměla žádnou vyhlášku, kterou by bojovala proti výherním automatům. „Když jsme se chtěli inspirovat vyhláškou Chomutova a Loun, najednou se vyrojily videoloterijní terminály, na které se omezení nevztahovala. Neviděli jsme tedy důvod, proč vytvářet novou vyhlášku,” vysvětlil starosta. Příležitost omezit pravidla plošně, se nabídla až teď, a tak ji chtějí Kadaňští využít.

Na platbách městu by to nemělo být příliš znát. Provozovatelé hradí do městské kasy, kromě správního poplatku, šest procent ze zisku. Vbrzku by ale tato částka měla být ze zákona navýšena, proto nebude hrát roli, jestli některé herny budou vydělávat méně či dokonce zavřou.

V kadaňských hernách je v provozu 135 videoloterijních terminálů a 134 klasických výherních automatů. Patří 28 firmám. Za letošní rok by měly do městské kasy přivést sedm miliónů korun.

„Je to odhad. Ve skutečnosti by měli provozovatelé zaplatit o milión tři sta tisíc korun více, ty se nám ale nepodaří vymoci,” informovala vedoucí ekonomického odboru Jitka Viková. „Rozdíl vzniká kvůli nejasnosti v zákoně, kdy si provozovatelé vysvětlují ohlašovací povinnost tak, že mají platit jen za centrální zařízení, nikoli koncová.” V praxi to znamená, že pokud je na centrálu napojeno šest videoloterijních terminálů, podnikatelé neodvádějí poplatek násobený sedmi, ale jeden.

Zastupitelstvo bude návrh nové vyhlášky projednávat na zasedání 22. prosince.