Zbytkové teplo už nebude volně unikat ze zimního stadionu. Energii, která vzniká mražením a činností kompresorů při výrobě ledu, Kadaň beze zbytku využije. Prohřívat bude vodu v bazénu i vzduch v přetlakové nafukovací hale plovárny.

„Minimalizujeme tak náklady,“ uvedl starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Díky tomu, že teplo, které jde dnes ze stadionu volně do vzduchu, půjde do bazénu, ročně ušetříme kolem tří set tisíc korun,“ doplnil.

Náklady překročí deset milionů korun, z toho více než čtyři miliony pokryje dotace z evropských zdrojů. Získala ji městská společnost Tepelné hospodářství. Dotace je určená na pořízení tepelného čerpadla, kromě toho ale společnost musí zainvestovat do zbudování nové výměníkové stanice včetně přípojek a technologií. Práce by měly začít na podzim, dokončení se předpokládá v červnu příštího roku.

Stellplatz na Sněžníku.
Ústecký kraj podpoří budování stellplatzů, vyrostou od Kadaně po Českou Kamenici

Odpadní teplo bude možné čerpat většinu roku. S chlazením zimní stadion začíná v červnu a odstávka přichází na přelomu března a dubna.

„Jakmile začneme ledovat, můžeme tepelnou energii využít ve třech oblastech. Nejdůležitější bude ohřev vzduchu v plavecké hale na 28 stupňů Celsia, využívat ji budeme také pro předehřívání vody v bazénu a ohřev užitkové vody,“ nastínil jednatel společnosti Dušan Kučera.

Kadaňské koupaliště je v rámci České republiky unikátní v tom, že se na zimu mění v kryté městské lázně. Umožňuje to nafukovací přetlaková střecha. Toto zastřešení využívají i v dalších městech, chrání ale tenisové kurty a jiné typy sportovišť. Kadaň ho jako první využila pro plavce.

Město od počátku počítalo s tím, že se provoz do jisté míry ukáže jako ztrátový a bude ho potřeba dotovat. „Pro první čtyři měsíce byla dotace půldruhého milionu korun a pro letošek dalších šest milionů,“ podotkl Kučera. Společnost si totiž musí poradit s vyšší energetickou náročností i dalšími mzdovými náklady pro deset pracovníků. Současně čelila následkům pandemie, které ji obraly o návštěvníky. „Studie počítala s průměrnou denní návštěvností osm set lidí, náš průměr byl ale do sto padesáti,“ poznamenal jednatel. Konečná výše ztrát vyplyne až z výroční zprávy, na které se právě pracuje.

V tomto a dalších domech na béčku si město vytipovává byty, které by mohlo odkoupit.
Plán, jak zatočit s problémovou adresou: Kadaň chce na „béčku“ kupovat byty

K využívání odpadního tepla ze zimních stadionů přistupují i další města. Od začátku tak byla navržena například Rocknet aréna v Chomutově. Technologii chlazení má vybavenou zařízením, které umožňuje ohřev vody pro rolbu, vyhřívání sněžné jámy či vyhřívání podloží. Kromě tepla z chlazení ledové plochy a objektu se využívá i odpadní teplo z chlazení trafostanice, strojovny a serverovny.

Jiná města přemýšlejí také ekologicky. Jen na rozdíl od Kadaně neplánují vyhřívat bazén ze zimního stadionu, ale naopak. Například v Děčíně chtějí čerpat odpadní vodu z plaveckého areálu, z něhož v průběhu roku vytéká více než půl milionu kubíku vlažné geotermální vody. Město ji chce využít pro vytápění nedalekého zimního stadionu, školy a školky.