Klášterec nad Ohří

Návrh rozpočtu Klášterec na příští rok něižší než ten letošní. Město počítá s výdaji v e výši 264 miliony korun a stejně vysokými výdaji. O rok předtím byl navrhovaný rozpočet o asi padesát milionů vyšší, ale díky získaným dotacím a dlaším investicím se zvýšel až na více než 414 milonů korun.

Příjmy mají být příští rok nižší, do letošního rozpočtu se řadí například čtyřicet milionů za pozemky v průmyslové zóně, s těmi v příštím roce radnice nepočítá. Naopak z prodeje bytů plánuje získat sedmdesát milionů korun.

Návrh odhaluje i plánované investice. Na zámecký park a nábřeží půjde přes deset milionů, na opravu kulturního domu další milion, stejně připadne na revitalizaci zámku.

Letošní hospodaření kvůli velkému objemu investic je mínusové, ovšem rozdíl je dorovnán z přebytku z loňského roku.

Nejvíce peněz tradičně spolknout investice, infrastruktura, platy úředníků a městské příspěvkové organizace.

Kadaň

Královské město má navržený rozpočet ve výši 567 milionů korun. Kadaň má vysoké daňové příjmy, na jejím území má napříkad nemovistosti ČEZ či doly. Letos radnice zvýšila daně z nemovitostí, do městské pokladny tak nateče více peněz.

I tak ale podle návrhu bude rozpočet o necelých čtyřicet milionů nižší než ten letošní. V průběhu roku se ale s rozpočtem může hýbat, navrhovaná suma nemusí být konečná.

Největší část peněz na příští rok je vyhrazena pro odbor výstavby, nejvíce peněz bude potřeba k realizaci nábřeží Maxipsa Fíka a sportovní haly. Desítky milionů také spotřebují nové chodníky, silnice a oprava sídliště C.

Přes sto milonů rozdělí i sociální odbor na povinných dávkách a příspěvcích na péči. Stejně jako jinde jde několik desítek milionů do příspěvkových organizací a na platy úředníků.

Chomutov a Jirkov

O rozpočtech těchto měst Deník již psal podrobněji. Chomutov má rozpočet vyrovnaný a nejvyšší v historii. Také si půjčí téměř půl miliardy. Jirkov musí do druhého čtení seškrtat rozpočet o dvě stě milionů korun, aby byl vyrovnaný.

Rozpočty schvalují městská zastupitelstva, pokud by návrhy neprošly, řídí se města v prvním čtvrtletí rozpočtovým provizoriem.