„Když neprojede trolejbus, nasaďte autobusy!“ Tuhle větu v posledních dnech slyšeli na Dopravním podniku Chomutova a Jirkova mnohokrát. V pondělí 16. října ráno začala tříměsíční výluka trolejbusové dopravy na třech jirkovských zastávkách linky 341. Trolejbusy na rozestavěné silnici nezatočí. Na rozdíl od autobusů, které zastávky obsluhovat nepřestanou a ve kterých rozmrzelí obyvatelé vidí řešení.

Jirkované, kteří se nechtějí smířit s vidinou zimní procházky po zledovatělém chodníku na nejbližší zastávku, píšou na dopravní podnik rozčilené dopisy. Žádají, aby místo výluky nahradil trolejbusy autobusovou dopravou. „Je to přece úplně logické. Proč dělat výluku, když ve vozovém parku mají autobusy, které si se zatáčkou poradí,“ myslí si Jirkovan Pavel Krčmář.

Na autobusy chybí licence

Podle ředitele dopravního podniku Petra Maxy ale k nasazení autobusů nedojde. Ani nemůže, protože k nahrazení trolejbusů autobusy nemá licenci. Město i dopravní podnik se o výluce dozvěděli během stavební kontroly na konci září, kdy už bylo pozdě řešit změny s dalšími úřady.

„Lhůta na přidělení licence je šedesát dnů, dalších třicet je lhůta na schválení jízdních řádů,“ přibližuje úřednický proces ředitel Maxa. K nasazení autobusů dopravce nepřistoupil ani v minulých letech, kdy si výluky vyžádaly opravy Vinařické a Studentské ulice.

Tohle místo připraví Jirkovany o pohodlnou dopravu.
Na Horník tři měsíce jedině po svých, trolejbusy tam zajíždět nebudou

Maxa ale nevyloučil, že podnik posílí stávající spoje, které vyloučené zastávky obsluhují. „Pokud linky nezvládnou kapacitně přepravit cestující, budeme s městem jednat o posílení některých spojů,“ potvrzuje ředitel. Na základě statistických dat k tomu podle něj zřejmě nebude důvod.

Výluka postihne tři zastávky Horník, Vinařickou I a Hornickou. Zajíždět do nich budou pouze autobusy. Do trolejbusů mohou lidé nastoupit na jiných zastávkách vzdálených pěšky ve většině případů několik minut. „V docházkové vzdálenosti, to je do 500 metrů, jsou umístěné Dvořákova, Červenohradecká, případně Na Borku,“ vyjmenovává Maxa. 

Když namrzne

Jirkované vidí problém v tom, že ke zmiňovaným zastávkám se chodí z kopce. Ten se v zimě může stát pohromou pro starší a pohybově omezenější obyvatele. „Nemám to od domu ani 200 metrů, ale momentálně mám v koleni šrouby a chodím o berlích. I doma se sotva belhám,“ vypráví 32letý Jiří Kovanda. „V zimě se asi budu klouzat. Dolů to půjde samo, jen ještě musím vyřešit, jak se dostanu nahoru,“ říká Kovanda.

Výluka trolejbusové dopravy je naplánována do poloviny ledna. V ulici Dvořákova, kde probíhají stavební práce, se upravuje komunikace. Dojde na ní k odstranění betonových panelů, zároveň se i vozovka zúží a na jedné její straně vyroste cyklostezka. Hotovo bude příští rok. 

Stále více lidí si pořizuje ježka jako domácího mazlíčka. Vhodný je k tomu například africký ježek bělobřichý. Pokud ale chcete „zachránit“ ježka z lesa či parku, zjistěte si nejprve, zda vaši pomoc skutečně potřebuje.
Ježci nabírají kila. Zvládnou to i bez lidí