O to větší bylo překvapení chovatele Petra Hory, který objevil v Bandě skutečný unikát - kajmanku dravou, predátora ze Severní Ameriky, který si v dospělosti poradí bez problémů i s menším psem nebo mládětem aligátora. A síla jejích hákovitých čelistí by zaskočila i člověka. Kajmanka zvládne bez problémů prokousnout i lidskou ruku.

Ke břehu ji přilákala mršina

„Volala mi kamarádka, že z vody vykukuje zvláštní krunýř, který nepřipomíná do přírody běžně vypouštěné želvy nádherné. Jel jsem se k rybníku podívat a nastražil mršinu, která ji přilákala. Během chvíle jsem se nestačil divit, byla to kajmanka dravá,“ líčil odchyt Hora, který dal želvě jméno Bohouš.

Že se jedná o skutečně divokého tvora je jasné už na první pohled. Stačilo se přiblížit a želva začala výhružně otevírat tlamu. „Teď už je teda vážně podrážděná,“ smál se chovatel krátce poté, co se začalo fotografovat. Narazit na ni při koupání by pro člověka mohlo mít nepříjemné následky. „Stačilo by jí třeba jen šlápnout na nohu nebo se blízko přiblížit a šla by bez většího váhání po vás,“ řekl Hora. Že by jich ale v rybníku mohlo být více je podle chovatele nepravděpodobné. Divokého dravce se podle jeho slov mohl chtít někdo zbavit. „Mohlo to být pro někoho velké sousto na chov, a tak skončila tady. Pro jistotu jsem tam ale nechal další návnady,“ dodal.

V Bandě by se jí dařilo

Predátorovi v otvickém rybníku nic nechybělo. Dostatek žab, škeblí i ryb a žádný přirozený nepřítel vytváří pro kajmanku ideální prostředí. „Nic by jí nebránilo, aby velmi rychle rostla. Zimy pro ni navíc nepředstavují velký problém, přežila by je,“ uvedl Hora. Rozmnožit by se ale pravděpodobně nedokázala - středoevropská léta nenabízejí dostatek teplých dní, které vejce želvy k úspěšnému vývoji potřebují.

Co s kajmankou teď bude zůstává otázkou. „Zkusím zjistit, komu patřila. To by nám pomohlo se o této želvě dozvědět víc. Co s ní ale bude dál, to se teprve uvidí,“ řekl na závěr Hora.

Kajmanka draváKajmanky dravé jsou na zemi velmi agresivní, zejména když se cítí ohroženy. V nebezpečí se prudce vrhají na útočníka, jejich hákovité čelisti jsou přitom hrozivě rozevřené. Mají velkou hlavu s ostrými čelistmi, silné nohy s mohutnými drápy a plovacími blánami mezi prsty. Kajmanka dravá loví každé zvíře, na které si vzhledem k jeho velikosti troufne - ryby, žáby, mloky, vodní hady, mláďata aligátorů, mláďata ptáků a dokonce i savce, kteří žijí ve vodě.