Fontány letos trpěly jejich nájezdy více, než kdy jindy. „Loni jsme veřejnost chválili za to, že je k nim ohleduplná, neničí a naschvál neznečišťuje. Letos si na jedné z nich ´smlsli´ hned několikrát," posteskl si ředitel Technických služeb města Chomutov Zbyněk Koblížek.

S kladivem k fontáně

Hlavním terčem nežádoucího zájmu se stala vodní atrakce na Palackého ulici, kam pracovníci technických služeb vyjížděli čtyřikrát kvůli stejné závadě.

„Vodní atrakce je nastavená tak, aby stříkala vodní mlhu. Někdo ale zatlačil ventilek, takže se zvýšil tlak a voda stříkala mimo," uvedl Juraj Szabo, který je vedoucím pomocného hospodářství. Podle jeho mínění si na to někdo musel nosit kladivo. Kdosi se také bavil tím, že násilně otáčel trysky jiným směrem a některé části fontány zmizely. Přesto se finanční škoda rovná nule. Technici si totiž poradili na místě.

Spousta práce byla i na ostatních fontánách, i když tam už nehrál roli lidský faktor. Například bylo každý den potřeba čistit vodní hladiny. Nejhůř zaneřáděná byla fontána v Táboritské ulici, nad níž se sklání bříza. V době květu je hladina plná pylu, květů, listí i větévek. Ale také papírků, sáčků a dalšího nepořádku, který tam z ulic nafouká vítr.

Letní koupání

Zvláštní kapitolu tvoří lidé, kteří za tropických veder fontány využívají jako koupaliště. I letos se pár takových případů vyskytlo. Jestli tímto chtěli ušetřit za návštěvu bazénu, pak ale riskovali, že se nepěkně poraní o zařízení skrytá pod vodní hladinou.

Loni zůstávaly fontány většinu času neponičené. Rok 2013 byl ale dost podobný tomu letošnímu. Tehdy sice tolik neničili, zato si z fontán dělali smetiště. V jednom případě se vodní plocha a okolí pokrylo chuchvalci pěny, protože tam kdosi vylil saponát. Co může jeden pokládat za recesi, to jiného stojí spoustu práce. Pracovníci technických služeb strávili hodiny důkladným čištěním.