Za vedení města Chomutova byli na akci přítomní oba náměstci primátora Milan Märc a Milan Petrilák, kteří předali oceněným malý dárek a také plaketu. Ta je určena pro žijící či nežijící osobnosti, které se v různých oblastech veřejného života zasloužili o šíření dobrého jména města Chomutova za jeho hranicemi nebo svojí činností ovlivnila veřejný život ve městě.

„Statutární město Chomutov oceňuje již od roku 2005 osobnosti, které svým významným působením šířily a šíří dobré jméno našeho města. Já jsem velice potěšen, že jsme takto ocenili již 62 osobností z různých odvětví,“ řekl Milan Märc.

Podívejte se na jednotlivé osobnosti:

Květuše Kubrichtová celý život pracovala v nemocnici Chomutov, kde se rozvíjel i obor rehabilitace. Absolvovala nástavbové atestační studium rehabilitace v Teplicích a v Brně a mnoho dalších kurzů, zaměřených hlavně na neurologické obory, na vertebrogenní choroby, manipulační techniky a reflexní terapii, která byla úspěšná u neplodných žen. Paní Kubrichtová používala metodu, která pomohla desítkám žen, které ztratily naději, přivést na svět kýžené děťátko. Byla úspěšná. Tato informace se rychle rozšířila, a tak ji začaly vyhledávat ženy z Chomutovska, Teplic, Ústecka a dokonce až ze Slovenska.

Jiří Bulis byl český hudebník, skladatel a klavírista, autor filmové, divadelní, scénické i jazzové hudby. Již v polovině šedesátých letech složil hudbu pro chomutovské Divadlo v podloubí pro kabaretní představení Růže a dvě kosti stehenní. Na počátku sedmdesátých let začala éra jeho spolupráce s Divadlem na provázku, kde skládal hudbu především pro představení Boleslava Polívky. K mnoha svým skladbám si Jiří Bulis psal texty sám. Většinou jsou prostoupeny temně melancholickou poetickou linkou a obstály by jistě i jako samostatné básnické útvary (např. Anděl radosti, Jedno jméno, Nekonečný valčík nebo jeho patrně nejznámější skladba Hosté na zemi). V ostatních případech Bulis často sahal k básním známých autorů. Zhudebnil například některé básně Sergeje Jesenina. Dále spolupracoval s Janem Vodňanským nebo Zdeňkem Šlaisem. Lahůdkou jsou pak jistě skladby „Deštník z Piccadilly“ s textem Jaroslava Seiferta a „Svítá, Marie“ na text Daniila Charmse. Originální Bulisova hudba byla použita v řadě filmů, mimo jiné i ve snímcích Juraje Jakubiska nebo Věry Chytilové.

Simona Rushton začala od dětství plavat v klubu TJ Slávie Chomutov, kterému zůstala věrná po celou svoji plaveckou kariéru. Dobré jméno Chomutova v plaveckých kruzích nešířila nejen v Česku, kdy je držitelkou mnoha českých plaveckých rekordů, ať už v disciplíně znak nebo polohový závod a zároveň je šestinásobnou držitelkou titulu Plavec roku. Chomutov se na mapu světového plavání díky ní dostal i při jejích mnohých medailových úspěších na mistrovství světa či Evropy. O její účasti na třech letních olympijských hrách ani nemluvě. Svým přístupem ke sportu a současnou trenérskou činností, kdy se věnuje novým plaveckým nadějím Chomutovska, je jednou z nepřehlédnutelných osobností chomutovského sportovního života.

Mohlo by vás zajímat: Klíčová část oprav přehrady Nechranice: Stavbaři osadili obří klapkový uzávěr

Na vodním díle Nechranice osazují klapkový uzávěr. | Video: Deník/ Miroslava Šebestová