Teprve tehdy mohou nastoupit silničáři a tah obcemi vyčistit. Do té doby to nemá význam. Cesta se kvůli vichru a intenzivnímu sněžení „zavírá“ hned za technikou.

Co hůř v Kovářské naprosto selhala fréza, se kterou čistí silnice uvnitř obce.

Uzavírají se ulice


„Jsme vyřízení. Uzavírají se nám samovolně silnice sněhem a nemůžeme s tím nic udělat. Traktor s radlicí na to nestačí,“ uvedla včera nešťastně starostka Alena Kepičová. Pak by nastaly skutečné problémy, protože by se k nemocným nedostala záchranka. Telefon měla starostka stále u ucha, protože sháněla, kdo by půjčil frézu. Jenže ty se za tohoto počasí platí zlatem. „Zatím nám přislíbil jeden soukromník z Loučné pod Klínovcem, že nám svou frézou projede nejakutnější místa,“ dodala.

To platilo pro večerejšek. Důležitou otázkou je, co bude další dny. Rozpočet obce na nový stroj nestačí a náhradní díly k původní technice staré 26 let už nejsou. Kovářská proto shání, kdo velkou frézu zapůjčí (kdokoli může pomoci, ať se obrací na tel. č. 724 148 357).

Vynucené volno


Měděnec měl ze čtyř příjezdových cest tři uzavřené. Závislý je na tahu Kovářskou, který byl zasypaný sněhem. Ráno se proto děti nedostaly do školy v Kovářské, protože nevyjely autobusy. Jim ale kalamita vadí nejméně.

„Děti jsou teď šťastné,“ nepochybovala Jitka Křížová z Měděnce. Sama má doma čtvrťáka, kterého vynucené prázdniny jedině potěšily. „Už jsme na tyto situace zvyklí, takže čekáme, jestli děti odjedou do školy a teprve pak řešíme, zda můžeme do práce,“ nastínila. Dnes to bylo podruhé.

Se stejným stoickým klidem horalé vnímají i zásobování. Starají se sami a s předstihem. „Už začátkem prosince jsme si nakoupili, abychom vystačili do konce roku,“ prozradila Pavla Tišlerová z Měděnce.

Lépe jsou na tom Vejprty


Celkově o něco lépe než Kovářská a Měděnec jsou na tom Vejprty. Situaci ve městě zvládají, ačkoli s obtížemi. „Ráno nebyla sjízdná silnice z Vejprt na Hradiště do Kadaně, protože popadaly stromy a když je hasiči odstranili, zapadly tam kamióny,“ přiblížila včera starostka Jitka Gavdunová. Kolem poledního už byla silnice volná.

Ve městě prakticky zmizely chodníky. Přikryla je třímetrová hora sněhu. Vedení města je za to ale jedině rádo. „Na střechách je dvoumetrová vrstva sněhu a nepřeji si vidět, co bude, až spadne. Proto je dobře, že se lidé na chodníky ani nedostanou,“ dodala starostka.

Záchrance cestu prorazí

Horské obce vědí, co dělat, kdyby bylo potřeba dostat tam rychlou záchrannou pomoc. V pohotovosti je Správa údržby silnic Ústeckého kraje i hasiči. Jejich technika ve stavu nouze prorazí cestu zasněženou silnicí, aby se záchranka dostala k nemocnému.

Zavřené silnice aneb Do hor nejezděte!

Skoro celý den byl včera uzavřen hlavní tah číslo 7 na Horu Svatého Šebestiána. Byl zablokován závějemi. Už dole při nájezdu ze silnice I/13 stálo policejní auto, které auta nahoru nepustilo. K večeru ji policisté uvolnili pro osobní auta, pro kamiony však zůstala zavřený. Celý den až do uzávěrky zůstala uzavřená také stará silnice do Křimova, tedy z Chomutova po Lipské kolem vodárny. Dopoledne byly velké problémy také okolo Vejprt a na několik hodin byla zavřená i cest z Klášterce nad Ohří na Novou Vísku, kde zapadl kamion. Stále platí uzavírky horských silnic, hlavně kolem Výsluní, a z Měděnce do Loučné pod Klínovcem. Do Krušných hor, které jsou sněhem hodně zablokované, by řidiči raději neměli vůbec jezdit. Přes noc tam napadlo přes třicet centimetrů sněhu a fouká silný vítr, který silnice uzavírá hned po protažení.