“Přátelé a rodina mi říkají: závidíme ti těch tvých dvanáct let, “ směje se Bohumil Rybka z Jirkova. Narozeniny slaví právě dnes. Narodil se před čtyřiceti osmi lety na přestupný den. Zvláštní den, který se přidává do kalendáře, aby kalendářní rok svou délkou co nejvíce odpovídal tropickému roku. „To znamená, že plnoletý budu teprve až v penzi,“ těší se oslavenec.

 

Čtyřicet a deset let v jednom dni

Chomutovský deník vyzval věčně mladé, kteří se také narodili 29. února, aby se přihlásili a podělili se o svůj příběh. Někteří poslali maily s krátkým povídáním nebo zavolali do redakce, další se nechali zpovídat osobně.

„Devětadvacátý únor je v naší rodině dnem kolektivních oslav v tento den se narodil strýc (už bohužel nežije), já a v třetí generaci synovec,“ napsala Hanka Zvalová z Jirkova.

Právě dnes oslavuje třinácté narozeniny. „S oslavami jsme začali už v pondělí,“ pochlubila se včera po telefonu. „Nejlépe ale vzpomínám na své dvojjubileum, kdy mi bylo čtyřicet let a současně i deset,“ směje se. „Byla to nesmírně šmrncovní oslava, na kterou přišlo strašně moc lidí. Byla to nádhera. Kamarádi dobře vědí, že mám ráda tulipány, a tak vykoupili celé květinářství a přinesli mi jich tolik, že se nevešly do běžné vázy, jedině do kbelíku,“ vypráví Hana Zvalová nadšeně. „Stonky měly v průměru třicet centimetrů. Měla jsem těch tulipánů plnou náruč.“

Čerstvě plnoletá

Stále mladou zůstává také paní Marie Čežíková z Klášterce nad Ohří, která, ačkoli je již v penzi, právě dosáhla plnoletosti. „To víte, že je to rarita, jsem pořád mladá,“ těší dámu, která se narodila před dvaasedmdesáti lety. Aby nebyla o nic ošizena, když není přestupný rok, slaví narozeniny s rodinou a přáteli vždy 28. února.

Stejně tak i Anna Kratochvílová, která žije v domě s pečovatelskou službou Merkur v Chomutově. „Slavíme většinou 28. února. Kolikrát ale oslava vyjde na tři dny podle toho, jak chodí gratulanti,“ líčí. Dnes dosáhla krásných jedenadvaceti, jinak si ale počítá osmdesát čtyři let. „To jen tak někdo nemá,“ viditelně těší oslavenkyni.

29. 2. = více očekávání

Žádný z oslavenců se nenechá o svůj den připravit a slaví narozeniny každý rok. „Když ale přijde přestupný den, říkám si, že tentokrát budou narozeniny jiné. Že se něco velkého stane, když mám konečně ty prav narozeniny,“ sní Eva Vokurková, které je dnes šest let. Jinak je to pohledná čtyřiadvacetiletá žena. „Nakonec ale proběhnou stejně jako ty loňské,“ dodává mírně zklamaně. Ve svém okolí nezná nikoho, kdo by se narodil 29. února a vnímá to tak, že je díky tomu zvláštní.

Jinde si oslavenci a gratulanti dávají na oslavě, která připadá na přestupný den, skutečně zvlášť záležet. „Obvykle slavím dva dny: posledního února s rodinou a prvního března s kamarády. Jakmile ale přijde 29. února, je to pořádná oslava skoro na celý týden. Začali jsme už v pondělí,“ pochlubil se Bohumil Rybka.

„Oslava je jednoznačně větší. To datum si pamatuje hodně gratulantů a jsou na to pyšní,“ míní také Hana Zvalová. „Chodí mi blahopřát už od víkendu. Je to skutečně hezké,“ je vděčná za milou pozornost.

 

Kdo ještě slaví…

 „Dceři Renatě Pištělákové je nyní 44 let. Narodila se 29. 2. 1968 ve 23:45 hodin. Chtěla jsem tenkrát po panu doktorovi, aby jí do papírů napsal, že se narodila 1. březba, ale řekl, že to nejde. Dceřiny narozeniny jsme vždy slavili poslední únorový den. Bydlí v Jirkově,“ napsala maminka Jiřina s tatínkem Lubomírem.

 „Moje dcera Eva letos oslaví opravdické narozeniny. Sice jí už bude 24, ale skutečné narozeniny bude mít teprve pošesté ;-) Samozřejmě, že nikdy nebyla o svoji oslavu ošizená :-) ale přeci jenom, ta oslava 29. 2. je hezčí a opravdičtější ;-) Pěkný den, Eva Vokurková

 "Letos budu slavit dvanáct let, je mi 48. Nejlepší to bylo před čtyřmi lety, protože máme doma syna, kterému tehdy bylo jedenáct, letos mu bude patnáct. Vyšlo to tenkrát tak, že jsme oba slavili 11. narozeniny. Manželka s oblibou říká, že má doma dvě děti,“ zavolal do redakce Chomutovan

 „Jedním z těchto oslavenců je i můj manžel pan Jaroslav Koníček z Kadaně. Narodil se 29. 2. 1960,“ napsala Kateřina Koníčková. „Jeho narozeniny každoročně slavíme 28. února nebo víkend, který se tomu datu nejvíc blíží. Jako opravdové narozeniny, které si skutečně připouští k srdci, bere ale jen ty 29. února. Letos je mu třináct let.“