Jinde by zastávku polepili reklamami, v Kadani na ně dají historické fotografie.

Na nich místní vidí, jak se v okolí zastávky město proměnilo. „Jó, tady po tom mostě jsme chodili. A tomuhle jsme říkali jogurt, to bylo rychlé občerstvení,“ ukazuje jedna z Kadaňaček na fotky na zastávce.

Novinka na zastávkách má kromě „výzdoby“ i jiný účel – upevňovat vztah lidí ke Kadani. Starosta Jiří Kulhánek se netají tím, že radnice chce v místních posilovat hrdost a „vlastenectví“.


Zastávky, pamětní mince, trička…


Zastávky s fotkami staré Kadaně jsou jedním z menších věcí, ale zdaleka nejsou ojedinělé. Noví občánci dostávají malou pamětní medaili, tisknou se pamětní trička a další.

Právě trička s nápisem Kadaň nejkrásnější město Čech a Moravy můžou sloužit jako příklad toho, jak vypadá vlastenectví v praxi. Loni se na internetu rozběhlo hlasování o nej město v Česku.

O vítězi rozhodovaly hlasy od lidí, kteří mohli každou hodinu kliknout na odkaz a přidat tak bod. Kadaň nakonec drtivě zvítězila nad ostatními
. Ale tím to neskončilo.

Starosta si do pracovny pozval ty, kteří poslali nejvíce hlasů a předal jim pamětní tričko. To nechal udělat Jan Losenický, ředitel Kulturních zařízení v Kadani. „I já jsem patřil mezi klikače. Bylo to takové menší překvapení a zároveň propagace města,“ uvedl k tomu tehdy Losenický.

U starosty či ředitele městské kultury se dá vlastenectví čekat, ukazuje se však, že je i rozšířené mezi Kadaňáky. Svědčí o tom nejen nový ročník ankety o nejkrásnější město, kde Kadaňáci znovu drtí ostatní, ale i minianketa, kterou Deník mezi Kadaňáky udělal (viz níže).


Čistota, památky, hodně zeleně


A co je hlavní zdroj hrdosti? Vzhled města, výborně udržované památky a hodně zeleně. A místním to potvrzují i přespolní. „Když přijeli příbuzní z Moravy, tak z toho byli unešení, ani tomu nemohli věřit,“ směje se Kadaňačka Alena Babčaniková.

Pro Kadaň je typický velký důraz na historii, ať už starostlivostí o historický vzhled města a památky, až po podporu vydávání knih o Kadani samotné.

To se městu vyplácí dvojím způsobem – láká tím turisty a na druhou stranu tím posiluje vztah místních k historii a městu samotnému.
A ti na město nedají dopustit. „Já jsem patriotka, i když jsem se tu přímo nenarodila,“ shrnuje to Kadaňačka Milena Raková.

Otázka pro starostu:

Proč podporujete patriotismus a vlastenectví Kadaňáků?
Prostě chceme, aby lidé měli město rádi a měli k němu vztah. I když to možná zní moc idealisticky. Ve finále je to ku prospěchu všem – když mají město rádi, tak ho neničí, leccos pro něj udělají, chtějí tu bydlet a nestěhují se pryč.
Jiří Kulhánek

ANKETA: Jste hrdí na Kadaň? Na co konkrétně?


Jiřina Vorečková, Kadaň
Jsme. Na dobře udržované památky, zeleň, květiny, kulturní akce… Je toho hodně.

Alena Babčaniková, Kadaň
Takové náměstí nikdo nemá. I lidi, co sem přijedou odjinud, jsou z toho unešení.

Milena Raková, Kadaň
To víte, že jo, takové hezké město se jen tak nevidí. Třeba klášter byl na spadnutí a teď je úžasný.

Věra Tattermuschová, Kadaň
Já jsem patriotka. Líbí se mi, jak je všechno udržované, zeleň a památky