Cenný objekt se po drobných úpravách stane příležitostným kulturním a společenským centrem. „Jízdárna se uklízí, probíhají v ní zednické práce, kontrolujeme zde elektroinstalaci. Všechno chceme mít hotové nejpozději do května,“ popisuje ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Marek Lukáš.

V první fázi má vnitřek jízdárny sloužit například k divadelním představením, která se sem při nepřízni počasí přesunou ze zámeckého nádvoří. „Dovnitř se vejde zhruba stejné množství diváků jako na nádvoří,“ doplňuje ředitel zámku.

V budoucnu by si podle jirkovské radnice mohli zájemci jízdárnu dokonce pronajmout. Třeba na uspořádání svatební hostiny, krátkodobé výstavy nebo malé odpolední koncerty. 

Jízdárna v podzámčí u rybníka je majetkem města a tvoří jednotný celek s hospodářskou budovou - bývalým lazaretem se stájemi.

close Červenohrádecká jízdárna kolem roku 1850 info Zdroj: archiv Jaroslava Pachnera/se svolením MÚ Jirkov zoom_in Červenohrádecká jízdárna kolem roku 1850

„Město Jirkov přilehlý objekt přikoupilo v roce 2016 ve veřejné dražbě. Jeho předchozím vlastníkem byla firma Less & Forest, která vyhlásila úpadek. Stáje teď využívá zámek pro své zázemí a sklady, v hospodářském stavení se provozuje úniková hra a další prostory v tomto domě se pronajímají jako hudební zkušebny," shrnul mluvčí radnice Vladimír Vacula.

Město tuto romantickou lokalitu zvelebuje, počínaje úpravou zámeckého parku či restaurováním objektů v okolí, například hrobky Ludwiga Karla Gustava Hohenlohe-Langenburg či sloupu Panny Marie Immaculaty v nedalekém lese. V roce 2016 také proběhla stavba lávky z břehu rybníka na ostrůvek, která připomíná knížecí doby. Probíhají tady i krásné romantické svatby.