Vymáhání práva bez ohledu na společenský status, vyšší nároky na aktivitu a ochotu strážníků. Jirkovští zastupitelé schválili výběr nového ředitele městské policie. Stane se jím čtyřiačtyřicetiletý Martin Řehůřek. Do úřadu nastoupí v srpnu.

Řehůřek přechází ke strážníkům po pětadvacetileté službě u státní policie, z čehož deset let sloužil právě v Jirkově. Zastupitelům představil koncepci vedení, která by měla stát hlavně na prevenci. „Lepší je problémům předcházet, než je následně řešit,“ věří Řehůřek. Strážníci se více zaměří na přednášky na školách, nebo budou častěji dohlížet v rizikových lokalitách. Nový ředitel počítá i s rozšířením a modernizací kamerového systému.

Na zastupitelstvu se také vyjádřil, že represivní politika a rozdávání pokut občanům je v jeho koncepci až na posledním místě. „Žádná městská policie si tím na sebe nevydělá. Nehledě na to, že pokuty zaplatí vždy jen slušní pracující občané. Z určité vrstvy obyvatelstva jsou takřka nevymahatelné,“ míní budoucí ředitel.

Na druhou stranu Řehůřek slíbil, že pokuty budou strážníci rozdávat všem, kdo si ji zaslouží, včetně starosty a zastupitelů. Od samotných strážníků bude navíc požadovat i vlastní iniciativu a ochotu směrem k občanům. „Když nám děti zavolají, že našly v trávě injekční stříkačku, strážník jim nemůže říci, aby ji samy vzaly a hodily do popelnice,“ dodal.

Bývalá ředitelka rezignovala

Martin Řehůřek vystřídá ve funkci Martu Bendovou. Bývalá ředitelka, která se netěšila velké oblibě ani u občanů ani u řady strážníků, rezignovala v květnu. Město záhy vyhlásilo výběrové řízení. „Celkem se přihlásilo pět uchazečů, z něhož výběrová komise a psycholožka vybrala právě pana Řehůřka. K městské policii nastoupí 1. srpna,“ sdělil mluvčí města Josef Dušek.

Zastupitelé schválili Řehůřka téměř jednomyslně, proti hlasoval pouze Josef Šebek (Svobodní). „Má až příliš úzké vazby na bývalou ředitelku,“ uvedl jeden z důvodů zastupitel.