Sportovní kluby v Jirkově si rozdělí milion korun, který pomůže obnovit jejich sportovní zařízení. Částku vyčlenilo zastupitelstvo mimořádně.

Dotaci získají čtyři místní sportovní oddíly. Po dvou stech tisících získají volejbalisté, tenisté a lyžařský klub, nejvyšší díl připluje fotbalistům, a to čtyři sta tisíc korun. Fotbalovému klubu SK Ervěnice-Jirkov poslouží na rekonstrukci střechy u šaten, kterou už další drobné opravy nezachrání, protože je v havarijním stavu. Využijí je také pro vylepšení zázemí na stadionu v Žižkově ulici.

Dotace fotbalovému oddílu pokryje ani ne polovinu potřebných nákladů, se zbytkem si bude muset poradit sám. „Do opravy se rozhodně chceme pustit ještě letos,“ ubezpečil však předseda klubu Martin Schatz.

Užší silnice a ostrůvky řidiče zpomalí.
Dvořákova ulice: Silnice je úzká, úpí Jirkované. Ale bezpečnější, říká město

Volejbalisté chtějí svůj díl dotací využít na opravu střechy u sociální budovy a obnovu zázemí pro sportovce. „Jde o klubovnu s posezením pro hráče, kde je ale vše už třicet let staré. Potřebuje nábytek i vymalovat,“ přiblížil předseda volejbalového klubu Zdeněk Hlinovský. „Každá koruna je dobrá,“ dodal s tím, že celkový roční rozpočet klubu vychází na 2,1 milionu korun.

Tenisté chtějí obnovit část kurtů. „Jde o hřiště, která byla postavena v roce 1989 a dnes už nesplňují podmínky moderního sportovního zařízení,“ vysvětlil předseda oddílu Zdeněk Zedek. Do renovace spojené s výměnou vrstvy kurtů, obnovou odvodňování a přípravou na automatické skrápění se chtějí pustit ještě letos.

Čerpadlo pro zasněžování

Lyžařský klub počítá s tím, že dvě stě tisíc od města využije k nákupu speciálního čerpadla, díky kterému lépe zasněží sjezdovky ve Skiareálu Pyšná.

Původně mělo město v plánu podělit pět sportovních oddílů, fotbalový oddíl 1. SK Jirkov se ale dotace zřekl, protože řeší pro něj palčivější problém spojený s vlastnictvím pozemků pod hřištěm. O pomoc požádal město.

Udělením mimořádné dotace chce město pomoct svým klubům s problémy, které jim nastaly poté, co v září loňského roku ministerstvo školství nečekaně zrušilo dotační program. Oddíly z něj čerpaly peníze na údržbu a provoz sportovišť. Přestože jirkovským sportovním klubům nehrozí kvůli nečekaným škrtům bezprostředně zánik, potýkají se s řadou problémů. Například jirkovští volejbalisté přišli o 600 tisíc korun. Rozhodnutí města tak klubům částečně vytrhne trn z paty.

Párty ve Františkánu
OBRAZEM: To byla párty! Klášter plul na vlně nezávislého umění

Původně chtěla radnice uvolnit milion v rámci takzvaného participativního rozpočtu, díky kterému mohou o penězích spolurozhodovat lidé a sami navrhovat, kde je nejlépe využít. Nakonec je nasměrovala ke sportovním organizacím.

Na činnost sportovních klubů letos z rozpočtu poplyne 2,3 milionu korun. Každý rok město také přispívá vždy jednomu oddílu s vlastním majetkem tři sta tisíc na investice.

Krajský slet sokolů v Děčíně.
Sokol? Velká tradice nejen ve cvičení. Ústecký kraj má tisíce členů