Postiženým dětem z občanského sdružení ProHandicap bude na cestě do školy a ze školy veseleji. Zase jim bude na celé kolo vyhrávat autorádio. To původní už dávno dosloužilo, na nové jim ale vydělali žáci z 1. Základní školy v Jirkově. Dárek předali ve čtvrtek při zábavně společenském odpoledni v Domově pro osoby se zdravotním postižením U Dubu.

„Řidič neumí Holky z naší školky…"

„Chtěly bychom si cestou do školy zpívat a poslouchat rádio…," povzdechly si děti z o. s. ProHandicap už loni při oslavách konce školního roku. Nefunkční přístroj se jim snažil vynahradit řidič pan Bošina, který jim zpíval. „Jeden z kluků, Zdenda, si ale postěžoval, že neumí dobře Holky z naší školky. Že mu vypadávají slova," s úsměvem vypráví předsedkyně občanského sdružení a ředitelka Městského ústavu sociálních služeb v Jirkově Eva Šulcová.

Přislíbila, že se zmíní zastupitelům a možná se nějaké peníze najdou. „Nakonec se stalo to, že jsme příběh odvyprávěli na Jirkovském adventu a paní učitelka Nitkulincová z 1. ZŠ prohlásila, že pro ně nebude problém peníze na autorádio opatřit," líčí Šulcová.

Ve škole byl vyhlášen sběrový týden a za pouhých pět dní ti nejaktivnější z žáků sebrali starý papír za takřka osm tisíc korun. Koupili za ně autorádio a také flash disk, na nějž vedení o. s. ProHandicap nahrálo nejoblíbenější písničky dětí. Dárky si od školáků převzal Zdeněk Růžička, který přání původně přednesl. „Moc děkujeme, mám velkou radost," neskrýval nadšení, když potěžkal krabici s dárkem.

Tváří v tvář vozíčkářům

Dojatí byli také sami školáci. „Sbírali jsme starý papír i dřív, ale bylo to pro školu. Tohle je mnohem lepší," komentoval čtrnáctiletý Tomáš Gugh z 8. B. „Je to pěkné vědět, kam peníze jdou a že se ty děti budou mít o něco líp," je spokojený. Sám přinesl do školy dvacet šest kilo papíru. Až rekordní množství sběru přinesla třináctiletá Patricie Rozsypalová ze 7.B - celých sto kilogramů. „Chodila jsem po domech a ptala se lidí, kdo má starý papír," prozradila, jak se jí to podařilo. „Strašně se mi celá ta akce líbí. Mám dobrý pocit z toho, že někomu prospěla," podělila se o dojmy dívka.

Aktivita školáků vzbudila velký ohlas. „Jsem na ledacos zvyklá, ale že pomáhají děti dětem mě dostalo," přiznala Eva Šulcová. „Venku to umí být uličníci, ale tváří v tvář klukovi na vozíku se ukazuje, že dokáží vnímat neštěstí druhých a respektovat slabší," ocenila.

Při slavnostním předání byl starosta Jirkova, Svaz žen, vedení Městského ústavu sociálních služeb Jirkov, o. s., ProHandicap, učitelé a žáci 1. ZŠ a také senioři.