Pro Chomutováky fungují už rok, teď stejné výhody získají i lidé z Jirkova. Senioři a dárci krve budou moci v trolejbusech a autobusech cestovat bezplatně.

Podmínky by měly být stejné jako v Chomutově. Zdarma budou jezdit důchodci nad 70 let a dlouholetí dobrovolní dárci krve (v Chomutově to jsou držitelé zlaté plakety Jánského či zlatého kříže ČČK).

Chomutovskému deníku to potvrdila místostarostka Dana Jurštaková (ODS). „S dopravním podnikem jsme se již dohodli, teď budeme připravovat smlouvu a předložíme ji ke schválení zastupitelům," uvedla. Výhody by měly platit již od začátku nového roku.

Důchodci nyní platí za roční časový kupon tisíc korun, dobrovolní dárci krve pak běžné jízdné (roční kupon je vyšel na 5 565 korun). Teď za ně bude tyto částky platit dopravnímu podniku radnice. Městskou kasu to bude podle odhadů stát do 1,5 milionu korun.

Radnice podle starosty Radka Štejnara (ČSSD) o podobném kroku uvažovala již dříve. Chtěla ale nejprve srazit náklady na MHD, které každý rok musí platit. „Chuť byla, ale nebyly peníze," přitakává starosta. „Teď se nám podařilo náklady na dopravu snížit, takže si můžeme dovolit tyto úlevy schválit."

Nejbližší zasedání zastupitelstva se koná 16. listopadu.