Psí útulek v Jirkově již nutně potřebuje nové kotce. Ty staré jsou již podle ošetřovatelů nedostačující. Již loni v zimě proto rozjel velkou benefiční akci, v rámci které se snaží získat potřebných sedmdesát tisíc korun. Uplynulou sobotu pomáhali lidé v Jirkově již potřetí. Povedlo se vybrat čtyři a půl tisíce korun. Na účtu tak nyní svítí číslovka 58 000.

„Potřebujeme udělat dva nové velké kotce, místo jednoho, který nyní obývá Bruno," přiblížila organizátorka akce a ošetřovatelka Lenka Štrougalová. Kotec byl původně rozdělen na dva menší, ale pro Bruna je tak akorát. „Nemáme tady žádný kotec pro velká plemena psů. Měli jsme tu fenku pyrenejského horského psa a ta si chudinka, když prolézala dovnitř, dřela záda," přibližuje závažnou situaci ošetřovatelka.

Na výstavbu nového, železo- betonového kotce však bude zapotřebí zhruba sedmdesát tisíc korun. Jakmile budou k dispozici, zbourá se ten stávají a na jeho místě a okolí vyroste důstojné ubytování pro obyvatele jirkovského útulku. „Kromě velkých psů jej budou moct využívat přes zimu i skupinky menších pejsků, aby byly ve větším teple, či pejsci, kteří se k nám dostanou už jako hotová dvojka a jsou zvyklí být spolu," vysvětlila různé varianty využití Lenka Štrougalová.

K vysněnému cíli přiblížilo jirkovský útulek sobotní zábavné odpoledne zakončené benefičním koncertem na zahradě jirkovského Sham Rocku. Zhruba padesátka lidí tam dokázala pro dobrou věc nechat devět tisíc korun. Zhruba čtyři a půl tisíce však šly na zaplacení cest kapelám, které se jinak zřekly výdělku, a na zaplacení zvukaře.

Jak pomoci?

Psí útulek v Jirkově a především jeho čtyřnozí obyvatelé jsou rádi za každou pomoc. Přímo tam můžete samozřejmě nosit piškoty a jiné pamlsky, deky, staré obojky či vodítka. Pokud chcete přispět přímo na výstavbu nových kotců, můžete posílat peníze na účet číslo:19-2087270247/0100.

Nezapomeňte ale do poznámky připsat heslo „kotce Jirkov", protože účet je společný i pro chomutovský útulek. Pomoci můžete také koupí speciálního kalendáře, který je k dostání v jirkovském i chomutovském psím útulku či v prodejně Zlatý Retrívr v Jirkově.

Devítiletý pejsek Bruno chce důstojně dožít

BRUNO. Devítiletý pejsek Bruno už v útulku nejspíš dožije. Devítiletého křížence anatolského pasteveckého psa Bruna, který si již prošel svým, si oblíbí snad každý, kdo zavítá do jirkovského psího útulku. Jeho domovem se útulek stal před rokem a půl a zřejmě jím zůstane až do jeho posledních minut. Jeho zdravotní stav se zhoršuje. „Má artrózu a dysplasii v zadních nohách. Už od té doby co přišel, trpí na hemeroidy. Minulý týden se jeho stav ještě rapidně zhoršil," říká ošetřovatelka Lenka Štrougalová se zřetelným zármutkem v hlase. „U konečníku se mu udělala boule o velikosti tenisáku," přiblížila jeho trápení s tím, že problém řeší s veterinárním lékařem Markem Halounkem. „Je vidět, že ho to bolí a i proto nechce jíst," dodává Štrougalová. Bruno je přitom již nyní mírně podvyživený. Jediné, co nyní sní, je kuřecí maso. V útulku mu již zkoušeli dávat ty nejdražší konzervy, po kterých se jiní psi mohou utlouct, ale ani těch se nedotkl a opovrhl jimi. „Našla jsem v mrazáku kuřecí maso, které už jsem tam měla déle, tak jsem mu ho zkusila dát. To jediné mi zatím snědl. Pokud by se našel někdo, kdo by měl doma nějaké kuřecí maso a chtěl by nám ho přinést, budeme moc rádi. Bruno to jistě ocení," vyzývá Štrougalová.