Léta byl zavřený, prošel rozsáhlými opravami a zítra v 18 hodin ho slavnostně otevřou. Jeho první návštěvníci si vyslechnou koncert školního koncertu Red Dwarf Band a jeho hostů a budou při křtu jejich druhého CD.

Další akce na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. První zájemci o pořádání plesů a dalších společenských akcí už si oťukávali, jak to bude s pronájmem a cenami za něj měsíce dopředu. Teprve nedávno ale radní schválili ceník za služby a pronájmy prostor. Vycházeli z cen podobných zařízení v okolí.

“Máme tři předběžné rezervace pro maturitní plesy a některé další bály pro městské a sportovní organizace,“ pochlubila se Pavlína Fridrichová z Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení, pod které nový „kulturák“ spadá. „Nemůžeme ale stoprocentně říct, jestli uspořádají ples právě u nás, jde o poptávku,“ dokreslila.

Podle šéfa jirkovské kultury Bedřicha Fryče se nepočítá s tím, že by měla být letošní sezóna rentabilní. „Například maturitní plesy mají studenti s velkým předstihem zamluvené jinde,“ uvedl pro příklad. Studenti podobné události neponechávají náhodě. V chomutovském divadle mají dnešní „prváci“ zamluvené termíny už pro rok 2013. Dalším konkurentem jirkovského kulturního domu je „kulturák“ na Zahradní. Podle zjištění Deníku je ze všech tří zařízení cenově nejníž. O něco výš jsou naceněním Jirkovští a nejdráž maturanty vyjde ples v Chomutově (konkrétní srovnání cen v infoboxu). Na Zahradní stojí pronájem tzv. hlavní hodiny velkého sálu 1100 korun, v Jirkově 1350 Kč a v Chomutově 2650 Kč.

„Cena v divadle je vyšší, protože je tam také daleko vyšší kapacita,“ podotkla šéfka chomutovské kultury Věra Flašková. „Studenti tak více zaplatí, ale díky většímu množství prodaných lístků se jim náklady vrátí,“ upřesnila. „Ceny v jirkovském kulturním domě jsou srovnatelné spíše s KD na Zahradní.“

Kulturní dům v Jirkově má v plesové úpravě kapacitu 274 míst k sezení a v divadelní 228 míst k sezení.

Kde a za kolik…

Výchozí podmínky: studenti si objednají pronájem šesti hlavních hodin ve velkém sále a čtyři přípravné, přísálí, šatnu, základní ozvučení a osvětlení. V ceně není propagace ani poplatek za přítomnost bezpečnostní agentury, jejíž účast je na podobných akcích povinná.

Kulturní dům Jirkov: 23 300 korun
(hlavní hodiny jsou za 8100, přípravné za 2200, přísálí, které nelze vynechat 4500, šatna 2500, osvětlení 3000, ozvučení 3000.

Kulturní dům Zahradní: nejméně 19 000 korun
(jednorázová sazba do které není zahrnuto ozvučení, to je zajištěno dodavatelsky)

Městské divadlo Chomutov: 37 800 korun
(hlavní hodiny 15900, přípravné 4400, přísálí 9000, šatna 2500, základní ozvučení 3000, základní osvětlení 3000.