Kostel bývá otevřený jen při mších nebo speciálních příležitostech. Jinak vstup chrání zámek a mříž. „Když někdo zaklepe na faru s tím, že si chce kostel prohlédnout, také mu většinou vyjdeme vstříc. Ale nastálo kostel kvůli bezpečnosti otevřený nechat nemůžeme,“ přitakává jirkovský farář Miroslav Dvouletý. Nad myšlenkou ukázat svatostánek širší veřejnosti však ani na chvíli nezaváhal. „Máme krásný kostel se spoustou zajímavých pamětihodností, rádi jej lidem představíme.“ 

Kostel sv. Jiljí bude otevřený v pondělí a úterý 10. a 11. prosince, vždy od 10.30 do 18 hodin. Data byla zvolená záměrně, v centru Jirkova totiž v těchto dnech probíhají celodenní charitativní trhy. „Lidé tak budou mít příležitost spojit nákup na trzích s návštěvou místa, kam se běžně nedostanou,“ vysvětluje zastupitel Josef Dušek z hnutí Náš Jirkov, které se na organizaci akce podílí.  

Lidé si budou moci v kostele vychutnat chvilku ticha jen pro sebe, zapálit svíčku za své bližní či zblízka prohlédnout všechna umělecká díla. Každou celou hodinu bude navíc připravená pro zájemce krátká komentovaná prohlídka. „Nechceme lidem představit kostel jen jako historickou památku a zahltit je letopočty či uměleckými slohy,“ upřesňuje Dušek. „Rádi bychom ho představili jako místo, které má svou atmosféru, je v mnoha ohledech jedinečné a ukázali třeba zákoutí atraktivní i pro nevěřící veřejnost.“ 

Zdi nenápadného kostelíka skrývají opravdu spoustu zajímavostí. Historických, náboženských i běžných lidských. Byl tu například pokřtěn slavný český sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff, jehož díla zdobí i Karlův most. Místní zase možná překvapí část kostela, kde dřív byla venkovní kaple, dnes s oltářem otočeným dovnitř. A protože kostel je místo pro celé rodiny, mají tu i malý dětský koutek. „Víc prozrazovat nechceme, ať se lidé mají na co těšit při prohlídkách,“ uzavírá Dušek.

Akci pořádá hnutí společně s Římskokatolickou farností sv. Jiljí v Jirkově.  Jejím cílem je představit místní kostel širší veřejnosti a posílit mezi místními patriotismus a hrdost na město. „Zároveň chceme lidem dopřát možnost se v předvánočním shonu zastavit, posadit se a být chvíli jen sám se sebou a svými myšlenkami. Každý si to zasloužíme,“ dodává s úsměvem farář Miroslav Dvouletý.

 

V chomutovském Špejcharu strašili čerti.
FOTO: Váhy na hříšníky i pelechy. Čerti nechali nakouknout k sobě domů