Drobnosti, které zkrášlí každý dům či byt, domácí ručně vyráběné dobroty nebo menší umělecká dílka přivedly v minulém týdnu návštěvníky na charitativní adventní trhy v Jirkově. A že jich přišlo požehnaně. Jejich zápal konat dobré skutky vynesl desítky tisíc korun pro nemocné děti.

Adventní trhy se konaly letos už pojedenácté, dech ale rozhodně neztrácejí. Výrobky škol, mateřinek a seniorů nalákaly davy návštěvníků a svůj účel splnily na více než sto procent. „Letos se vybralo 172 483 korun,“ vypočítává mluvčí Jirkova Josef Dušek. „Což je rekordní výtěžek,“ připomíná.

Cesta proti bolesti

Peníze zamíří na konto Nadačního fondu Cesta proti bolesti. Ten už má jasno, kam peníze poputují. „Koupí za ně zvedací plošinu do auta pro sdružení Prohandicap, které rozváží postižené děti. Zároveň zaplatí hipoterapii pro postiženého dvouletého klučinu Filípka Žaluda,“ vyjmenovává Dušek. Nad rámec výtěžku se na trzích rozdělila ještě jedna částka, kterou věnoval sponzor. Pomůže dalšímu znevýhodněnému dítku, Lukáši Muntovi, který si splní životní sen a pojede s rodiči k moři.

Přestože adventní trhy jsou už minulostí, je stále šance vykonat dobrý skutek a pomoci lidem, kteří v životě neměli tolik štěstí. „Letos máme kasičky na sbírku, které najdete v obchodech v Jirkově a Chomutově,“ říká zakladatel fondu Milan Dzuriak. „Nejdřív jsme se zdráhali do toho jít, nikdy jsem si nepředstavoval, že někam šoupneme kasičku a "lidé přispějte",“ říká Dzuriak. „Báli jsme se, že nás lidé odsoudí, ale má to dobrou odezvu, lidé asi vážně přispívat chtějí,“ usmívá se.

Kasičky lidé najdou v jirkovském Tescu, chomutovském Globusu a Optice Slavíková, která je rovněž v Chomutově.

A co plánuje nadační fond do dalšího roku? Už teď probíhá příprava velké benefiční letní akce.

„Opět bychom rádi spojili dobrou hudbu a nějaký sportovní výkon,“ říká Dzuriak. Velký otazník ale visí nad samotnou Cestou proti bolesti, při které Dzuriak v minulosti překonával extrémní terén bosý, najel tisíce kilometrů na kole a překonával vlastní bolest, kterou mu způsobuje Bechtěrevova choroba. „Přiznám se, že nevím, jestli na ni letos vyrazím. Je tu otázka mého zdraví a taky času, jak bych to skloubil s prací,“ přiznává Dzuriak. „Mám v hlavě jednu další věc, kterou bych chtěl udělat. Nechám si to pro sebe, kdyby to náhodou nevyšlo. Ať nevypadám jako mluvka,“ uzavírá.