Jirkovany dlouhodobě sužuje nedostatek parkovacích míst, město se proto rozhodlo do konce roku zřídit skoro dvě stě nových stání. Část z nich vybudovalo i v Nových Ervěnicích na místě vybydleného domu, který před časem radnice nechala zbourat. Parkoviště teď čeká na závěrečnou kolaudaci.

ZPOPLATNĚNÍ MĚSTO NEPLÁNUJE

Nových parkovacích míst vzniklo v ulici Osvobození celkem třicet a město je neplánuje zpoplatnit. „S automatem se nepočítá,“ potvrzuje mluvčí města Josef Dušek. Na parkovišti nejsou ani místa s takzvanými sklopkami a v dohledné době tu asi ani nebudou. „V Jirkově je možné si parkovací místa pronajmout, ale to řešíme až v případě většího zájmu v dané lokalitě,“ pokračuje mluvčí.

Místa navíc ulehčí nejen obyvatelům čtvrti, ale i pacientům, kteří navštěvují laboratoř, která v ulici sídlí. „Mám vleklé zdravotní problémy a některé odběry si hradím sama. Do laboratoře tak docházím docela často,“ říká Milada Řeháková. „Chodím o berlích a parkovat normálně nebylo kde, takže jsem mohla auto nechat na náměstíčku, nebo u nejbližšího supermarketu, což je obojí pěkných pár stovek metrů,“ dodává Řeháková.

MĚSTO ČEKÁ NA KOLAUDACI

Parkoviště je zatím bohužel ještě uzavřené a po zbytek léta se na tom asi nic nezmění. „Čekáme na doklady od firmy, aby město mohlo požádat o kolaudaci. Do té doby bude zavřené,“ vysvětluje mluvčí města Josef Dušek. „Kdy bude parkoviště přesně k dispozici, zatím bohužel nevíme. Nejdřív to bude až v září,“ potvrzuje mluvčí. Kromě samotné kolaudace čeká parkoviště i řada zkrášlovacích procedur, město tu vysází okrasné stromy a keře, s čímž začne už tento nebo příští měsíc. Celou ulici Osvobození navíc ještě letos čeká kompletní rekonstrukce silnice, chodníků i přístupových cest k domům. Celkem se náklady vyšplhali na tři miliony čtyři sta tisíc korun.

LOKALITA NEMÁ DOBROU POVĚST

Nová parkovací stání vznikla na místě bývalého činžovního domu, který ale bývalí nájemníci uvedli do katastrofálního vybydleného stavu. I přesto se stal dům lákadlem pro zloděje. „Přes veškerá zabezpečení do budovy vnikali a kradli, odnesli i třeba okna,“ řekla před časem deníku místostarostka Jirkova Dana Jurštaková. Lokalitě Nové Ervěnice je vnímána jako sociálně vyloučená a z hlediska veřejného pořádku patří k nejproblematičtějším. Navíc tu bují byznys spekulantů s byty. Vedení města se proto před dvěma lety rozhodlo, že dům dál neprodá, nechá ho zbourat a vybuduje místo něho parkoviště.


Parkoviště jsou v Jirkově „nedostatkovým zbožím“ a město proto naplánovalo vznik dalších sto osmdesáti parkovacích míst. Vzniknou u místní sauny, v Mostecké ulici, u sídliště Pod Přivaděčem a především u polikliniky, kde se o necelé dvě desítky míst dělí pacienti i zaměstnanci zařízení a zaměstnanci školky. Záměr ohlásilo město na konci jara a na plánu se nic nemění. „Místa do konce roku vzniknou,“ uzavírá mluvčí Josef Dušek.