„Peníze je možné použít například na zateplení domu, výměnu oken, na obnovu střechy, rekonstrukci koupelny a další,“ jmenuje mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.

Úrok je tři až čtyři procenta, doba splácení od tří do osmi let. Záleží na tom, na co chce žadatel peníze použít. Od toho je také odvislá maximální výše půjčky. Pro příklad: na rekonstrukci nebo vybudování WC, koupelny či sprchového koutu město půjčuje do 60 tisíc korun na čtyřprocentní úrok a splátkami na čtyři roky. Jiný: Na zateplení domu zase do 750 korun na metr čtvereční. Úrok je tři procenta, splácí se pět let.

Kompletní podmínky lze nalézt ve vyhlášce č.6 z roku 2008 na webu města (odkaz zde). „K osobním konzultacím je připravená paní Kocourková (telefon 474 616 480), u níž jsou k dispozici také všechny potřebné formuláře,“ doplňuje mluvčí.

Město ale vloni zpřísnilo některé podmínky pro udělení půjčky. „Požadujeme hlavně přesnější údaje o žadatelích i ručitelích,“ upřesňuje místostarosta Jaroslav Cingel. „Aby se nám nestávalo, že za stotisícovou půjčku ručí třeba babička s důchodem.“

V loňském roce byl o půjčky výrazný zájem, zastupitelé dokonce dvoumilionovou částku ještě navyšovali o 104 tisíc, aby možnost dostali všichni žadatelé. Těch, co splnili podmínky žádosti, bylo dvacet, tři si to později rozmysleli, takže čerpalo sedmnáct. V předchozích letech to bylo naopak – kvůli nízkému zájmu se vyhlašovala druhá i třetí kola.