Zatímco v centru Jirkova se sekáči stačili otočit už dvakrát, na horních sídlištích nestíhají. Tráva tam narostla až příliš, takže si obyvatelé stěžují kvůli alergenům. Vše se tedy dohání v těchto dnech. Než by město hledalo výmluvy, omluvilo se a do budoucna plánuje jinou organizaci práce.

„Když jsem šla za dům venčit psa, skoro ho v trávě nebylo vidět,“ popsala Martina Valušková, která žije v Krušnohorské ulici. „Hlavně ale celá rodina smrkáme a máme zarudlé oči, jak se to rozrostlo,“ dodala.

Stížnosti na vysokou trávu dostalo město od několika Jirkovanů. „Podstatná část města byla posekaná včas, ale musím sebekriticky uznat, že v určitých oblastech jsou stížnosti oprávněné,“ neskrývá jednatel společnosti ONZA Libor Duchoň. Právě ta seče pro město zajišťuje. Šlo především o horní sídliště - Krušnohorskou ulici a okolí.

Chyběla pracovní síla

Podle jednatele se včasné sekání ve zmíněné části města nestihlo kvůli souběhu několika okolností. „Naše chyba byla, že jsme podcenili příjem nových pracovníků. Bylo jich málo, svou práci nezvládali a pak odcházeli,“ přiznává Duchoň.

Pomocníky se nepodařilo sehnat ani přes úřad práce. Pracovníci jeho firmy navíc kromě sečí pomáhali při blokovém čištění, prořezávali křoví, sázeli květiny či odplevelovali záhony. Do toho se porouchal hlavní traktor, který už třetí měsíc stojí ve značkové prodejně kvůli opravě.

V důsledku toho sekáči vše dohánějí právě v těchto dnech. „Posekali, ale jen okolo baráku… ostatní je fakt prales,“ stále namítá jedna z tamních obyvatelek Helena Bogárová. „Myslela jsem, že nechtějí okolo těch aut moc sekat, aby to lidem třeba neohodili trávou, nebo nedej bože kamínky,“ domnívá se. Nakonec budou mít kratší sestřih všechny plochy, a to brzy. Tráva na všech sedmdesáti hektarech plochy má být posekaná ještě tento týden.

„Občanům dotčených lokalit se za vzniklé problémy omlouváme a žádáme o trpělivost,“ dodává jednatel společnosti s tím, že příští rok bude vše jinak. ONZA změní organizaci práce, například vyčlení skupinu lidí pouze na seče trávy a zefektivní najímání externích pomocníků.