Jak lidem přiblížit nevídanou propracovanost vzácného renesančního náhrobku, aby mohli jeho nádheru ocenit nejen „ovečky“ v jirkovském kostele, ale také návštěvníci chomutovského muzea? Třeba díky přesné 3D kopii náhrobku, která bude ústředním exponátem výstavy věnované Kryštofu z Karlovic. K využití nejmodernější technologie se rozhodli chomutovští muzejníci spolu s Jirkovem.

Renesanční náhrobek v podobě klečícího rytíře.Původně muzejníci plánovali, že pořídí sochařský otisk náhrobku. To ale zamítli památkáři, protože se obávali, že by se setřely zbytky barevného zdobení a zlacení. „Souhlas by prý vydali jen v případě, že by se náhrobek předtím kompletně zrestauroval,“ přiblížil iniciátor projektu Michal Bečvář, který pracuje jako kurátor v chomutovském muzeu. „Na to ale místní farnost ani litoměřická diecéze nemají peníze,“ podotkl.

V tu chvíli bylo potřeba promyslet jiný způsob, a tak volba padla právě na moderní technologie, které se artefaktů dotýkají velmi šetrně - jen za pomoci paprsků. Do jirkovského kostela sv. Jiljí, kde je náhrobek v podobě klečícího rytíře umístěný, tak přijeli odborníci vyzbrojení optickým skenerem a notebooky, důkladně ho nasnímali a pořídili digitální data pro vytvoření kopie.

„Trvalo to přibližně hodinu, protože jsme pracovali v setmělé části. Brali jsme to několikrát, aby data byla kvalitní,“ prozradil jednatel společnosti 3Dees Ondřej Štefek. Podle jeho zkušeností trvá skenování v jiných případech nejdéle čtvrt hodiny. „Lidskou postavu máme naskenovanou během pěti minut,“ dodal pro představu.

Tisk z prášku

Aby byl výsledek co nejpřesvědčivější, uchýlila se společnost k technologii, kdy se tiskne z kompozitního prášku.

„Kopie náhrobku bude ze speciálního písku a pojiva, takže bude vypadat jako zpracovaný pískovec,“ zdůraznil Štefek. Že je výsledek působivý, si mohl ověřit například při předchozí práci pro Národní technické muzeum v Praze, pro které společnost vytvořila zmenšeniny replik gotických staveb z doby císaře Karla IV.

Jelikož v České republice s podobnou technologií dosud nikdo nepracuje, kopii, která napodobí pískovec a na váze dosáhne přibližně jeden metrák, stvoří v německém Mnichově.

Expozice o Kryštofu z Karlovic bude probíhat ve výstavních prostorách Domu Jiřího Popela z Lobkowicz chomutovského muzea od 17. listopadu do konce ledna. Připomene 510. výročí narození a 440. výročí úmrtí známého humanisty a osobnosti, která se zasloužila o rozvoj Jirkova.

Po skončení výstavy se 3D kopie náhrobku trvale přesune do Jirkova, a to na zámek Červený Hrádek. Její přesné umístění bude věcí diskuze, v úvahu však připadá například schodiště, které vede k honosnému Rytířskému sálu.

Projekt, který obsahuje 3D skenování, vytvoření repliky a tisk publikací v češtině a němčině, vyšel na 86 tisíc korun. Jirkov ho podpořil dotací 45 tisíc korun.

Společnosti, které se specializují na 3D tisk, nejčastěji tisknou náhradní díly či prototypy a jen v menší míře se setkávají se žádostí, aby zkopírovaly historický artefakt. „Není to časté, Jirkov a Chomutov jsou v tomto určitě jedni z prvních,“ myslí si Ondřej Štefek ze 3Dees. „Vzhledem k tomu, že tisk je k památkám šetrný a finančně dostupný, budou ho kulturní instituce stále více vyhledávat a vytvářet kopie artefaktů, které si návštěvníci navíc mohou osahat,“ věří jednatel.