„Rekonstrukce fasády zámku Červený Hrádek se týká všech čtyř stěn budovy, začne se čelní stranou s venkovním schodištěm,” informoval tiskový mluvčí jirkovské radnice Vladimír Vacula.

Kompletní renovaci provede společnost Vobas, která má s opravami památek zkušenosti. „Práce se zahájí v březnu a potrvají do října. Náklady se předpokládají přes 22,6 milionu korun,“ pokračoval mluvčí.

Při renovaci se mají odstraňovat staré nátěry, rozsáhle opravovat se budou vnější omítky, vyměňovat okapy a hromosvod. Provádět se také budou restaurátorské práce. Dělníci pak dají zámku nový nátěr. „Barva nové fasády zůstane přibližně stejná, tedy do okrova,“ uvedl Vacula.

Policejní hlídka stíhá řidiče, řítícího se po dálnici D7 ve směru od Žatce na Chomutov.
VIDEO: Tak se řítil vůz 237 po dálnici D7. Za tmy a plného provozu málem boural

Omítka památky je nyní na mnoha místech poškozená, nevzhledná.

Červený Hrádek

Barokní zámek vyrostl v letech 1655 až 1675, nyní slouží prohlídkám, kulturním a společenským akcím a také jako hotel, restaurace a wellness. Stojí v místě, kde se původně nacházel hrad Borek.

Naposledy se fasáda zámku opravovala před více než čtvrt stoletím. Tehdy zvolené barvy a postup ale nebyl pro památku úplně vhodný. Také proto jsou nyní problémy. „Odborníci vypracovali pro město technickou zprávu. V ní označili použití materiálů při předchozí opravě fasády v 80. – 90. letech minulého století za problematické,“ sdělilo město.

„Jako fasádní barva byl tehdy podle nich zvolen nevhodný materiál na bázi akrylátu. Stejně nevhodně se řešily omítky na bázi portlandského cementu ve vysokém poměru. Nápravou má být odstranění akrylátových nátěrů. Vnější povrch fasády bude tvořit vápenná omítka s vrchním silikátovým nátěrem,“ napsalo v tiskové zprávě.

Jeden z návštěvníků, který v současných mrazech zašel do nízkoprahového denního centra pro osoby bez přístřeší v Chomutově.
Noc v garáži, v centru čaj. Bezdomovci v Chomutově se snaží uniknout mrazu

Deník oslovil také lidi v Jirkově, co si o rekonstrukci myslí. Názory jsou různorodé. „Za 23 milionů? Myslím, že to mohlo ještě určitě počkat, že to není taková katastrofa. A ty peníze použít jinde, kde jsou více potřeba,“ řekl například Lukáš Mikeska. Většina Deníkem oslovených ale renovaci památky vítá. „Jsem určitě pro. Super. Je to symbol Jirkova a jistě by měl vypadat dobře,“ svěřila se Lucie Štěpánová. „Obnovu si zdi už zasloužily. Jsem ráda, že bude zámek vypadat dobře. Je to sice hodně peněz, ale zadarmo to nikdo neudělá,“ uvedla také Jana Kuřimská. Část lidí navrhovalo, aby fasáda byla červená, podle jména zámku, to radnice nevyslyšela.

Mohlo by vás zajímat: Kamencové jezero získá záložní přívod vody. Potrubní systém spustí na jaře

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová