„Zkrášlí budovu a poslouží i jako tip, co návštěvníci nesmí při svých toulkách městem vynechat – naši chloubu Červený Hrádek a jeho krásné okolí,“ přiblížila místostarostka Dana Havlátková Jurštaková.

Nástěnný obraz bude nejméně deset metrů široký, na výšku má mít šest až osm metrů a celkově zabere zhruba dvě třetiny plochy od spodního soklu po horní zúžení. Malíř Adolf ´Aďas´ Hrbek, kterého město pro tento úkol vybralo, už předložil návrh, jak by měl výsledek vypadat. Chce vytvořit iluzi, kdy bude zámek viditelný skrze namalovaný průchod v budově.

„Původně měl být obraz do ztracena. Když jsem si ale připravoval šablony, napadlo mě že by bylo pro oko lepší udělat průchod a obzor se zámkem,“ uvedl malíř.

Murálu, což je moderní umělecký směr zaměřený na velkoplošnou malbu na stěnu ve veřejném prostoru, se ´Aďas´ Hrbek věnuje už více než dvě desetiletí.

„Kreslil jsem a maloval od útlého dětství. Odvahu k malbě na zdi jsem ale sebral až v dospělosti. Když mi bylo 22 let, známý mě požádal, jestli bych mu vymaloval hasičskou zbrojnici. Udělal jsem ji vesmírnou,“ zmínil 46letý umělec. Později následovalo pohostinství jako krápníková jeskyně a řada dalších prostor, kterým dal barvu a dynamiku.

Malíř, který pochází z Ostrova nad Ohří, svými malbami v uplynulých měsících vyzdobil také vnitřní prostory dvou jirkovských škol a několik pater družiny.

| Video: Youtube

„Družinu jsem pojal jako svět zvířat. Vzal jsem to odshora od ptáků, přes savce, ryby a svět pod zemí,“ zmínil Hrbek. Chodbu k ředitelně na první základní škole vyzdobil na jedné straně českými kulturními a přírodními památkami a na straně druhé jejich evropskými protějšky. „Také jsem tam namaloval fyzika Alberta Einsteina a učitele národů Jana Amose Komenského. Na druhé základní škole chtěli cirkus Kludský a také sportovce v pohybu. Mají tam tedy florbalisty, snowboarďáky, bikery a horolezce,“ popsal umělec.

Při práci na venkovní malbě zámku ho lidé mohou vídat od začátku dubna do konce května. Pracovat bude s balakrylovými barvami od německého výrobce, které mají vydržet déle než sto let. Město zaplatí 186 tisíc korun.

Mural art
Muralismus se v rámci street artu prosadil jako významný umělecký projev, který sjednotil tradiční nástěnnou malbu s moderními prvky. Zásadně se liší od graffiti, které vzniká i jako forma odporu tvůrců, kteří ilegálně vyjadřují svůj názor na společenské problémy.