Žádný kostým a desky v podpaží, ale bunda, sportovní boty a na hlavě cyklistická helma. Když vyráží referentka odboru životního prostředí Markéta Buchtová do terénu, pak ve sportovním. Jejím novým dopravním prostředkem je totiž elektrokolo. Využívají ho i další pracovníci jirkovského úřadu.

Markéta Buchtová potřebuje kolo při kontrolách úklidu zeleně, sečích a v parcích při prořezávce stromů. „Na kole se dostanu všude a rychle. Zvládnu toho víc,“ chválí si. „Šlápnu do pedálů a za chvíli jsem v parku nebo na hřbitově. Autem by to trvalo podstatně déle, o ekologii nemluvě,“ míní.

Zahájení nové turistické sezony na Červeném Hrádku u Jirkova
FOTO: Červený Hrádek zahájil novou sezonu a zasadil památný strom

Šlapání na elektrokole nejde tak zlehka jako na klasickém bicyklu. Když má ale vyšlápnout nějaký prudší kopec a nechce být v cíli uřícená, může zapnout elektromotor připevněný k rámu. Hodí se zvláště při objížďkách takzvaných horních sídlišť.

Horské elektrokolo pořídil úřad už na podzim, úředníci ho ale provětrali až na jaře. „Je to praktické, pracovníci toho stihnout víc, než kdyby chodili pěšky. Když jezdí autem, musí ho stále někde parkovat,“ poznamenala místostarostka Dana Jurštaková. Elektrokolo využívá nejen odbor životního prostředí, ale také úředníci z odboru investic a ze stavebního úřadu. Vedle toho vykonávají i pěší pochůzky a k dispozici mají dvě referentská auta.

Na kolo sedá i starosta Kadaně

Na praktickou, levnější a efektivnější dopravu spoléhají i v dalších městech na Chomutovsku. Například v Kadani objíždí pracovníci odboru životního prostředí zeleň na dvou jízdních kolech, která pořídil úřad. Město brázdí na kole také starosta. „Sednu na něj, když se potřebuji podívat na nějaké akce nebo investice. Je to rychlejší než obíhat to pěšky,“ zhodnotil starosta Jiří Kulhánek.

Klášterecký úřad k pochůzkám využívá referentská auta nebo pracovníci chodí pěšky. Městská policie má ale k dispozici také skútr. „Od jara do podzimu ho kombinujeme s pěšími hlídkami. Objíždíme na něm obce, chatové oblasti, vyhledáváme černé skládky a vyřizujeme obsílky,“ vyjmenoval velitel strážníků Petr Hörbe. „Náklady jsou oproti autu čtvrtinové a je to mobilnější. V létě se dostaneme ke koupališti, kde jsou nahuštěná auta a blokují dopravu,“ dodal. Skútr je označený a vybavený majákem.

Ve Spořicích hledali vhodného dárce kostní dřeně pro Matěje Kučeru z Miletína (v zeleném tričku)
Na pomoc Matějovi přišlo do Spořic na tři sta dárců. Zlomili rekord

Chomutov získal před čtyřmi lety od ČEZu šest elektrokol, dvě využívá zoopark a skanzen ve Staré Vsi. Jeho správkyně Hana Zvalová na tento dopravní prostředek nedá dopustit. „Každý den jezdím otevírat bránu a ke správcovské budově v zooparku je to od nás také snad dva kilometry,“ uvedla správkyně.