Radnice v Jirkově už několik let využívá projekt ZmapujTo.cz. Jde o ekologický projekt s cílem bojovat proti nelegálním skládkám odpadu a dalším možným problémům, na které může v přírodě či ve městě člověk narazit.

„Začali jsme tuhle možnost využívat už před lety," sdělila Chomutovskému deníku Eva Dušková, referentka radnice pro styk s veřejností. Mobilní aplikace a web www.ZmapujTo.cz je republikový projekt, který umožňuje anonymní nahlášení problémů, které lidi objeví v okolí. Současně slouží k zasílání podnětů na zlepšení konkrétních věcí, činností či služeb ve městě.

Starosta Jirkova Radek Štejnar na to říká: „Je vidět, že tuto aplikaci moc lidí nevyužívá, ale většina občanů se se svými podněty obrací rovnou na referenty či vedoucí městského úřadu, případně na zastupitele."

Podněty se automaticky přiřazují a následně zasílají místním samosprávám, respektive podatelně Městského úřadu. Lidé díky tomu můžou sledovat vývoj jednotlivých kauz a případně se do řešení i aktivně zapojit.

Hlášení jsou místním úřadům zasílána pod hlavičkou občanského sdružení ZmapujTo.cz a díky tomu zůstávají odesilatelé v anonymitě. Během tří let takto přišlo asi šest upozornění na skládky. „Podněty od Zmapujto.cz, podatelna našeho úřadu rozděluje podle kompetence na jednotlivé odbory," popsala praxi Dušková. A dodala, že minulý měsíc přišly dva podněty. Na obou je vyfocena černá skládka a stručný komentář. „Klidně pomůžu, ale nemam prostředky," k tomu připojil odesilatel smajlíka.

Na webu města je k možnému využívání aplikace přesný návod. Nejde o nic složitého. Stačí si zdarma stáhnout mobilní aplikaci do mobilu. Pak stačí závadu vyfotit, případně upřesnit automaticky zjištěnou GPS pozici, přiřadit hlášení do příslušné kategorie, popřípadě vloží komentář a odeslat. To lze nejen pomocí mobilní aplikace, ale i přes webový formulář který je dostupný na internetu, na www.ZmapujTo.cz.