Pracujete do půl páté a školka zavírá ve čtyři? Řešíte doma každý den, kdo vyzvedne vaše dítko z mateřinky? Pak zbystřete! Jirkov přemýšlí o změnách, které by právě vám mohly pomoci. V první fázi přitom budou rozhodovat názory rodičů.Prodloužená provozní doba školky a vznik nové služby, to jsou dvě novinky, o kterých město v těchto dnech uvažuje. Radnice proto připravila dotazníky pro budoucí rodiče a rodiče současných předškoláků, kterými se snaží zjistit zájem.

Pro děti až po čtvrté? Ano, chceme

Chomutovský deník oslovil patnáct maminek, které své děti dávají do jirkovských mateřinek a zeptal se, zda by stály o prodlouženou provozní dobu. Třetina byla jednoznačně pro. „Když jsem chodila do práce, tak to bylo špatné. Školka otvírala v šest a zavírala ve čtyři, já pracovala od šesti do osmi večer. V budoucnu bych tedy určitě uvítala prodlouženou provozní dobu. Líbilo by se mi, kdyby otevíraly o půl hodiny dříve, abych to ráno stíhala," svěřila se se svými zkušenostmi Hana Kristeková, jejíž pětiletý syn chodí do jirkovského Kaštánku. „O prodlouženou provozní dobu bych měla zájem určitě. Do školky už vodím Kubíka a teď tam budu dávat i Anežku. Měla bych nastoupit do práce a ta většinou končí ve čtyři. Doufám tedy že se v práci domluvím, jinak bych musela hledat jinou. Manžel nemůže a babičky také pracují," říká paní Petra.

V dotazníku, které město připravilo, mohou rodiče navrhnout přímo hodinu, do kdy by měla být podle jejich názoru školka otevřená. V současné době většina školek zavírá v šestnáct hodin. „Nemůžeme nic slibovat, ale pokud o to budou rodiče stát a pokud to organizačně a finančně půjde, snažili bychom se ve vybrané školce realizovat zkušební provoz s prodlouženou provozní dobou," informoval vedoucí odboru sociálních věcí a školství Karel Bernt.

Další novinkou pro rodiče by mohl být vznik nové služby, takzvané dětské skupiny. Tu mohou využívat již rodiče dětí od šesti měsíců až do šesti let, kdy nastupují děti do školy. Dětská skupina je službou, která zajišťuje především hlídání dětí ve skupině a poskytuje výchovnou péči zaměřenou na rozvoj schopností dítěte, jeho kulturních a hygienických návyků. Nejedná se však o náhradu školky, která zajišťuje vzdělávání dětí.

Tato novinka by mohla pomoci především maminkám, které se rozhodly pro čerpání dvouleté mateřské dovolené a poté pro opětovný nástup do práce, či matkám samoživitelkám, které potřebují zajistit hlídání dítěte ještě v době, kdy nedosáhlo tří let. Dětská skupina totiž může nahradit v současné době chybějící kojenecké ústavy.

Dětskou skupinu by mohlo provozovat samo město, ale i fyzické a právnické osoby či občanská sdružení. Ti všichni zároveň mohou žádat o grant z evropských strukturálních fondů.

Kde najdete dotazníky

Jirkov odstartoval svůj průzkum v polovině ledna a potrvá až do 20. března. Dotazníky jsou k dispozici v budově Městského úřadu, na webu města, v mateřských školkách, v prostorách úřadu práce, v knihovně či u pediatrů. Vyplněné dotazníky pak mohou rodiče odevzdat v přízemí Městského úřadu nebo odeslat e-mailem: socialni@jirkov.cz. Po ukončení dotazníkového šetření, město vyhodnotí zájem rodičů a zároveň možnosti města.

 

Jak jsou mateřinky v Jirkově otevřené teď?

MŠ Kaštánek,Smetanovy sady- 6:00 16:00

MŠ Mašinka,Na Borku 5:30 16:00 (Motýlci 6:30 15:00)

MŠ Srdíčko,Bezručova 06:30 16:00 (Koťátka 07:30 14:30, Sluníčka 6:30 16:00)

MŠ Klubíčko,Nerudova 6:00 16:30

MŠ Čtyřka,J. K. Tyla 6:00 -16:00

MŠ Čtyřlístek,Studentská 6:00 16:00

MŠ Pohádka,Školní 5:30 16:30

MŠ Hrádek,Červený Hrádek - 6:00 16:30

MŠ U Berušek,Otvice 6:30- 16:00