Více života a tím i větší rozkvět centra Jirkova může přinést nové informační centrum propojené s multimediálním hasičským muzeem, které je v rámci Česka jediné svého druhu. Vznikly přeměnou hasičského domu v Tyršově ulici za více než 36 milionů korun a otevřené mají být ve druhé polovině března.

„Ke slavnostnímu otevření určitě připravíme nějaký speciální program pro školy a veřejnost,“ přislíbila starostka Darina Kováčová (ANO). Zatím v prostorách probíhá zkušební provoz, který má pomoci odladit drobné nedostatky. „Dodavatel expozice si tam zve školáky, kteří zkoušejí interaktivní hru nebo plní úkoly. Je tam například souběh tří promítacích prvků, kdy jsme řešili, jestli jeden není vysoko a nebylo by vhodnější dát ho pro diváky níže. Vylaďuje se také ozvučení,“ přiblížila starostka.

Nové informační centrum obsahuje dvě zakázky. První je stavební část za 18,7 milionu korun, která zahrnovala kompletní přestavbu přízemí domu na moderní íčko a částečnou rekonstrukci prvního patra, kde mají zázemí dobrovolní hasiči. Patří sem ale i nové venkovní přístřešky, garáž a hasičské exponáty. „Tato část byla loni dokončena a zaplacena,“ podotkla Martina Cermanová z odboru majetku a útvaru investic.

Druhou částí je zábavná a interaktivně pojatá expozice, která se týká zajímavostí Jirkova, a zahrnuje také hasičské muzeum, kde exponáty ožívají díky prostorovým modelům a interaktivní hře a návštěvníci si tam mohou vyzkoušet práci hasičů. V tomto případě náklady dosáhly 17,8 milionů korun. Veškeré prostředky šly z městského rozpočtu. Původně byly v součtu odhadovány na 33 milionů, kvůli vícepracím stouply na 36,5 milionu.

Stavební práce se zpozdily

Nové špičkové infocentrum s hasičským muzeem chtělo město původně otevřít už konci uplynulého roku, kvůli nesouladům v projektu se ale zpozdily stavební práce. „Řada věcí se musela řešit s projektantem za pochodu. Šlo například o vzduchotechniku, nebo venkovní skleněné přístřešky, které byly naprojektované jako menší, takže pokud by tam někdo zajel autem, už by neotevřel dveře,“ nastínila místostarostka Dana Jurštaková (ODS). „Práce se vždy v nějakém bodě zasekly a komunikovalo se jak dál. Proto došlo ke zdržení,“ dodala.

Škody město uplatnilo na projektantovi, a to ve výši 90 tisíc korun. Projekt stál původně 200 tisíc.

Novou atrakci bude spravovat Kulturní vzdělávací a informační centrum, které také stanoví vstupné. „Mělo by být rozlišené, jiné bude například pro školy,“ předeslala místostarostka. „Nemělo by být vysoké, aby neodrazovalo,“ dodala.

Dosud sídlilo informační centrum v Kostelní ulici, po přestěhování bude prázdná budova nabídnuta k pronájmu.