Jako modlitebna sloužila naposledy ve třicátých letech minulého století. Za války jen o vlásek unikla demolici, byl v ní ale sklad a ještě před několika lety sloužila jako výkupna šrotu. Jirkovská synagoga má nyní svou důstojnost a půvab zpět. Město nechalo původně klasicistní budovu i se zahradou obnovit a ve středu poprvé pozvalo veřejnost, aby si mohla nový kulturní prostor prohlédnout.

„Chtěli jsme se přiblížit tomu, jak vypadala původně, což bylo těžké, protože jsme neměli dost dokumentů, ze kterých bychom mohli vycházet. Současně jsme ale chtěli přidat i něco svého,“ uvedla starostka Jirkova Darina Kováčová. „Například vitráž, která není původní, dodali jsme ji ale po dohodě s architektem. Synagoga tedy nese i odkaz 21. století, který bude sloužit dalším generacím. Dali jsme jí nový život,“ doplnila starostka.

Synagoga z roku 1847 není na seznamu kulturních památek, navzdory tomu město projednávalo úpravy s restaurátory a konzultovalo je také s Židovskou obcí Teplice. Obnova stála 8,8 milionu korun, přičemž polovinu nákladů pokryly finance z vládního programu regenerace brownfieldů.

Z větší části je synagoga přetvořená na kulturní a společenské centrum, ve kterém bude možné pořádat výstavy, koncerty, divadelní vystoupení, autorská čtení či artová promítání a bude to i nový prostor pro pořádání svateb. Víceúrovňová zahrada je doplněná lavičkami, kruhovými cestami a pódiem.

„Na severu jedna z nejkrásnějších“

Obnova skončila loni na podzim, slavnostní otevření ale muselo kvůli protiepidemickým opatřením počkat na letošní jaro. Ujít si ho nenechali známí místní umělci včetně akademického malíře Kamila Sopka, muzejníci a další představitelé kulturního života. „Je to něco kouzelného. Tato synagoga byla ve velice špatném stavu, město ji ale za pomoci dalších subjektů obnovilo a výsledek je naprosto úžasný,“ ocenil proměnu předseda Židovské obce Teplice Michael Lichtenstein, který byl čestným hostem. „Federace židovských obcí v ČR obnovila řadu synagog v rámci projektu Deset hvězd. Tato jirkovská je ale v severních Čechách jednou z nejkrásnějších,“ dodal.

Skutečnosti, že původně duchovní prostory nebudou sloužit tomuto účelu, nelituje. „Právě naopak. Myslím si, že v současné době řada synagog slouží nejen k duchovním záležitostem, ale hlavně kulturně vzdělávacím. Kultura je v současné době velice důležitá,“ zdůraznil. Podle jeho slov je židovská obec připravená spolupracovat s městem na vzdělávání v oblasti judaismu a holocaustu a podle dohody koordinovat další akce.

Slavnostní otevření synagogy doprovázel program připravený Základní uměleckou školou Jirkov, první hosté si vyslechli přednášku o židovských svátcích a ochutnali košer víno z Chrámců.