„Mám informace, že se podobně jako před čtyřmi lety kupčilo s hlasy v okolí Ervěnic, ale i na dalších místech ve městě. Navíc některé hlasy nebyly dobře spočítané," uvedl ke své stížnosti Batrin, který neúspěšně kandidoval za hnutí Otevřená radnice. 

Ilustrační foto.Z kupování hlasů obvinil ČSSD, argumentoval mimo jiné tím, že vše má na kamerových záznamech i městská policie. Sociální demokraté jeho nařčení odmítli. A městská ani státní policie žádnou nahrávku nemají. Policisté pouze prošetřují jeden případ, kdy měla jistá žena dostat za hlas 200 korun. Vyšetřování však není u konce.  „Soud tímto rozhodnutím neuzavírá věc případného uplácení, voličů při volbách do zastupitelstva města Jirkova," podotýká soudkyně v usnesení (celé si ho můžete rozkliknout v obrázku vpravo), „pouze konstatuje, že v předmětném řízení se tyto skutečnosti neprokázaly.

Soud každopádně pro nedostatek důkazů (musí je předložit oznamovatel) stížnost i návrh na neplatnost voleb zamítl .

Pro Jirkov to znamená, že v nejbližší době může svolat ustavující zastupitelstvo a podobně jako v Kadani či Klášterci nad Ohří si konečně zvolit (staro)nové vedení. Podle koaliční dohody zůstanou ve funkcích starosty a místostarostky Radek Štejnar (ČSSD) a Dana Jurštaková (ODS). Další místa v radě obsadí kromě těchto dvou stran ještě KSČM a hnutí Pro sport a zdraví.

Starosta však nechce zastupitelstvo svolat nahonem. "Sedneme si na to zítra a chceme se ještě dohodnout se všemi stranami, které budou mít své lidi ve výborech, koho chtějí nominovat," vysvětlil Štejnar. "Spíš než abychom se sešli co nejrychleji je pro nás důležité, aby bylo zasedání připravené."

U krajského soudu ještě leží podobné stížnosti z Chomutova, Křimova a také Výsluní. O nich zatím soudci nerozhodli, Chomutovský deník situaci sleduje.