Výpověď je neplatná. Tak rozhodl chomutovský soud v kauze, kdy někdejší vedoucí odboru kanceláře úřadu Zita Kamišová žalovala Městský úřad Jirkov za to, že ji propustil ve zkušební době. Ta však nebyla sjednaná. Město musí žalobkyni uhradit náklady řízení převyšující 42 tisíc korun. V dalším řízení by však mohlo platit statisíce.

Podle soudkyně je prokázáno, že radní rozhodli usnesením pouze o jmenování do čela nově zřízeného odboru. Bylo to na návrh tajemnice. Rada ale opomněla další rozhodnutí, neuložila totiž starostce, aby s pracovnicí sjednala zkušební dobu.

„Byť žalovaný (městský úřad) tvrdil, že rada města rozhodla o zkušební době a ,radní se o zkušební době bavili´ dle tvrzení bývalé starostky, tak právě její výslech prokázal, že se ani do zápisu informace o zkušební době nedostala v rozporu s ustanovením zákona, a to i přesto, že zápis byl před jeho zveřejněním kontrolován tajemnicí, místostarostou, starostkou a ověřovatelem zápisu,“ zdůvodnila soudkyně Gordana Křivosudská.

Dopravní omezení. Ilustrační foto.
Horké léto pro šoféry z Chomutovska. Řidiče čeká řada uzavírek a omezení

Rada města Jirkova je sedmičlenná. V době, kdy byla pracovnice dosazená do funkce, v ní zasedali bývalá starostka Darina Kováčová, dnes Komínková (ANO), bývalá místostarostka a současná starostka města Dana Havlátková Jurštaková (ODS), Michal Bečvář (ODS), Robert Plzák (ANO), Šárka Kröhanová (Nový sever), Jiří Šruma (ANO) a Jaroslav Cingel (KSČM).

Odvolání na cestě

Rozsudek je nepravomocný, město se bude chtít odvolat. „Naše právní zástupkyně na tom pracuje,“ informovala tajemnice jirkovského úřadu Viera Avakjanová. „Co se týče dalšího postupu, nastíní nám další varianty. Zastupitelé budou podrobně informováni o všech skutečnostech na pracovním setkání a následně bude v rámci klasického veřejného zasedání pro veřejnost, které se koná 26. června, navrženo usnesení,“ doplnila.

Zita Kamišová vyhrála výběrové řízení na pozici vedoucí nově vzniklého odboru kanceláře úřadu v říjnu 2019. Jmenovaná byla dekretem. Už po šesti měsících ji ale úřad se souhlasem radních z funkce vypověděl. Bylo to pro údajně neuspokojivé výsledky a s odvoláním na zkušební dobu. Pracovnice ale odmítla oznámení převzít a poté upozornila, že je jmenovací dekret pouze jednostranný projev vůle města. Ačkoli na něm byla zkušební lhůta uvedená, nebyla stvrzena oběma stranami.

Jirkov chce vyměnit třetinu lamp ve městě.
Nová LED svítidla pro Jirkov. Radnice plánuje velkou obnovu za miliony korun

Jak soud později upozornil, „v případě založení pracovního poměru jmenováním by měla být sjednána zkušební doba v samostatném dokumentu – například v dohodě, jíž se upravují pracovní podmínky zaměstnance jmenovaného na vedoucí pracovní místo, takzvané manažerské smlouvě a podobně.“

Kauza tak stojí na zdánlivě malé formální chybě, která má však velké důsledky. Žalující strana následně požadovala mimosoudní vyrovnání ve výši 900 tisíc korun, později částku zvýšila na 1,346 miliónu korun. Jeho úhradu ale zastupitelé neposvětili, proto došlo na soud. Ten dal nakonec za pravdu Kamišové. Jeho rozhodnutí se týká neplatnosti zrušení pracovního poměru a úhrady nákladů řízení. Případné další finanční nároky, jako například náhradu za ušlé mzdy, budou věcí dalšího soudu.

V Jirkově se nejedná o první kauzu tohoto typu, ačkoli ty předešlé nebyly řešeny soudně. Své výpovědi napadli jako neoprávněné dva strážníci, kteří museli odejít pro nadbytečnost v době, kdy městskou policii sužoval personální podstav. Město jim mimosoudně vyplatilo celkem 732 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat: Prvorepublikové persony na výstavě. Jsem babička, která si kreslí, říká autorka

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová