„Právě probíhá připojování do distribuční soustavy a následovat bude kolaudační řízení. Pak začneme dodávat do distribuční sítě,” uvedl jednatel společnosti Jiří Sadílek.

Podnikatel vede už třicet let soukromou stavební firmu, zároveň se ale zajímá o obnovitelnou energii a o výstavbu fotovoltaické elektrárny měl zájem dlouhodobě. Bylo však potřeba počkat, až energetický gigant připraví technické podmínky.

„Už v roce 2009 jsem podal žádost na město, které se záměrem postavit solární park souhlasilo, dostali jsme ale zamítavé stanovisko z ČEZu, protože bylo nejdříve potřeba zrekonstruovat přenosovou soustavu," přiblížil Sadílek. „To se podařilo, a tak náš projekt uvádíme v život," dodal. Solární park postavil se svými třemi společníky výlučně z vlastních prostředků bez využití dotací.

Pneumatiky (ilustrační foto).
Máte staré pneumatiky? V Jirkově je nové místo, kde je můžete odevzdat

Tato investice je jen malou ukázkou toho, že počet a výkon tuzemských solárních elektráren zrychluje svůj růst. Jen v první polovině roku jich bylo připojeno o 69 procent více než za celý loňský rok.

„Odhaduji, že celkem by v roce 2023 mohlo být postaveno kolem 750 megawatt nového výkonu,” uvedl předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) Aleš Hradecký. Solární asociace dokonce předpokládá, že bude překonaná hranice jednoho gigawattu instalovaných elektráren za rok. Pro srovnání stejný výkon má jeden blok jaderné elektrárny Temelín.