Pomáhala tu řešit problémy spojené s takzvanými sociálně vyloučenými lokalitami. Radnice si její podporu převážně pochvalují. Pomohla jim nastartovat systém sociálních služeb, dosáhnout na dotace a poskytovala informace.

Samotná agentura poukazuje na své úspěchy v Jirkově. „Městu se během tří let podařilo zřídit opravdu komplexní systém podpory pro lidi v obtížných životních situacích. Zvýšil se počet terénních sociálních pracovníků," uvádějí pracovníci agentury v tiskové zprávě.

V Jirkově také začal fungovat projekt prostupného bydlení, které umožňuje lidem z azylových domů přecházet do tréninkových bytů se sociálními službami a odtud do běžného bydlení. Konaly se tu i kurzy pro zvýšení finanční gramotnosti, vznikla sociální firma, která zaměstnává dlouhodobě nezaměstnané na úklidové práce a údržbu městské zeleně. „Agentura nám rozšířila povědomí o tom, co se jak dělá jinde a přinesla nám řadu informací o tom, jaké máme možnosti. Určitě to mělo smysl," uvedla místostarostka Jirkova Dana Jurštaková.

Spokojenost s prací agentury vyjádřil i starosta Bíliny Josef Horáček. „Každá pomocná ruka je dobrá, vítáme to," řekl. Zároveň ale podotkl, že výsledky působení v sociálně vyloučených lokalitách bude možné lépe hodnotit až s delším časovým odstupem. „Je to dlouhodobá záležitost," řekl.

Kromě jmenovaných měst agentura ukončila své působení také v Kutné Hoře, Bruntále, Havířově, Jáchymově či Toužimi. „Dobrých výsledků se nám nepodařilo dosáhnout v Jáchymově a s Chomutovem jsme kvůli neshodám ukončili spolupráci předčasně," uvedl ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. I Chomutov však podle něj v některých aktivitách po ukončení spolupráce pokračoval a vyvinul například jeden z nejlepších systémů veřejné služby v celé republice.

Agentura v současnosti nadále spolupracuje s šestadvaceti městy a obcemi z celé republiky. Na Chomutovsku například s horským městečkem Vejprty.