Jirkov je totiž specifický tím, že k volbám chodí málo lidí. A potom stačí, když dají straně hlas všichni na kandidátce plus jejich rodiny či známí a stačí to na místo v zastupitelstvu. Zní to jako vtip, ale taková je realita.

Nakonec to dokazují i historické výsledky voleb. Třeba v těch minulých kandidovalo devět stran a v zastupitelstvu jich je sedm. Podobné to bylo i v předchozích letech. Rok 2002 deset kandidujících, sedm zvolených. Rok 1998 osm kandidujících, šest zvolených. Na druhou stranu v roce 2006 kandidoval v Jirkově podobný počet stran a hnutí; bylo jich třináct; a v zastupitelstvu usedli zástupci jen sedmi. Jak to bude letos? To bude zajímavé sledovat…

V čele kandidátek je sedm současných zastupitelů. Že svůj post obhajuje starosta Radek Štejnar nikoho nepřekvapuje, stejně jako první místo místostarostky Dany Jurštakové na listině ODS či Jaroslava Cingela u KSČM. Ti se dají označit za stálice svých stran.

Kandidátku tu sestavilo i Babišovo sdružení ANO 2011 a své lidi chce mít v zastupitelstvu také hnutí Nový Sever, které do čela postavilo někdejšího ředitele Globusu Jiřího Jandu.

Najdete tu ale i kandidáty, kteří kandidují potřetí a pokaždé za jinou stranu. Třeba Josef Urban kandidoval v roce 2006 za komunisty, v roce 2010 za Jirkov 21. století a letos je lídr Strany soukromníků. Stejně tak Michal Batrin kandiduje ve třetích volbách za sebou a pod třetí hlavičkou, byť se vždy drží nezávislých sdružení.

Jirkov: Kdo kandiduje a s kým?Volební strany a hnutí, které podaly kandidátní listiny k podzimním komunálním volbám v Jirkově (v závorce lídři):
ANO 2011 (Jiří Banovský)
Česká strana sociálně demokratická (Radek Štejnar)
Komunistická strana Čech a Moravy (Jaroslav Cingel)
Občanská demokratická strana (Dana Jurštaková)
NE Bruselu Národní demokracie (Vít Klimeš)
„Jirkov 21.století" (Libor Klas)
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (Tomáš Procházka)
Sdružení Hora 2014 s podporou Iniciativy za MHD zdarma (Michal Batrin)
Strana svobodných občanů (Josef Šebek)
Strana soukromníků ČR (Josef Urban)
Česká Suverenita (Daša Zacharová)
PRO Sport a Zdraví (Zdeněk Hlinovský)
NOVÝ SEVER (Jiří Janda)
Koalice KDU-ČSL a TOP 09 (František Černaj)